BŽŪP
Pieno sektoriui prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų padės rinkos stebėjimo observatorija
2014-04-24

Briuselis. Europos pieno rinkos stebėjimo observatorija suteiks pieno sektoriui daugiau skaidrumo, pateiks gamintojams ir kitiems sektoriaus dalyviams rinkos duomenis ir analizę. Observatorija turėtų padėti prisitaikyti sektoriui prie naujos aplinkos, kai nuo kitų metų balandžio 1 dienos Europos Sąjungoje bus panaikintos pieno kvotos.

Europos pieno rinkos stebėjimo observatorija (European Milk Market Observatory - MMO) įsteigta prie Europos Komisijos.

Naujoji pieno sektoriaus tvarka įsigalios po 30 metų trukusio kvotų režimo. Manoma, kad MMO padės Europos Komisijai stebėti pieno rinką pasikeitusiomis sąlygomis, teiks tiksliausius rinkos duomenis, kad visi rinkos dalyviai galėtų priimti teisingus verslo, o EK - pagrįstus politinius sprendimus. MMO seks ir analizuos ES ir pasaulio pieno produktų rinkų praeities ir dabarties tendencijas, gamybą, pasiūlos ir paklausos balansą, pieno supirkimo kainas, rinkos perspektyvas ir pan. Visi MMO susitikimai ir situacijos aptarimai bus pateikiami viešose ataskaitose.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dačianas Čiolosas (Dacian Cioloş) teigė, kad naujoji BŽŪP visiems suinteresuotiems subjektams numato svarbesnį vaidmenį vystant pieno sektorių.

„Kad jie galėtų tai įvykdyti, mes turime teikti skaidrius gamybos duomenis ir tikslią rinkos analizę. Manau, MMO pridėtinė vertė ir bus konstruktyvus skirtingų pieno rinkų vertinimas, o  Europos Komisijai ir valstybėms narėms - ir geras įrankis priimant svarbius sprendimus", - kalbėjo D. Čiolosas, apie tokios observatorijos steigimo būtinybę pradėjęs prabilęs dar pernai.

Dėl pieno kvotų sistemos panaikinimo 2015-aisiais  buvo susitarta dar 2008 metais. Naujam veiklos etapui pasirengti sektoriui buvo sukurta priemonių serija, pradedant 2012 m. parengtu „Pieno paketu". Čia ypač akcentuojamas pieno ūkių kooperavimasis.

Ekspertų nuomonės kvotų panaikinimo įtakos sektoriaus konkurencingumui išsiskyrė: vieni teigia, kad panaikinus kvotas bus diegiama daugiau inovacijų, augs modernizavimo lygis, kiti tvirtina, kad esminių permainų šioje srityje neįvyks.

Lietuvos valdininkai ūkininkus ramina, kad panaikinus pieno kvotas ES šalyse neturėtų labai išaugti pagaminamo pieno kiekis, o jo supirkimo kainos labiau priklausys nuo rinkos sąlygų. Tačiau šalies pieno gamintojai tokiomis kalbomis netiki. Jie baiminasi, kad gamybos kvotų panaikinimas gali privesti prie visiško sektoriaus žlugimo, nes pieno produkcijos apimtys ES padidės, o tai gali sumažinti pieno supirkimo kainas, tuo pačiu - ir ūkininkų pajamas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai