BŽŪP
ES šalys turi grąžinti 284 mln. eurų
2015-11-27

Briuselis. Europos Komisija po sąskaitų peržiūros procedūros nusprendė susigrąžinti iš viso 284 mln. Eur ES žemės ūkio politikos lėšų, kurias, teigiama, nepagrįstai išleido valstybės narės. Tiesa, kadangi viena šios sumos dalis jau atgauta, būtent kompensacija iš Portugalijos po Teisingumo teismo sprendimo, finansinis poveikis bus apie 276 mln. eurus.

Valstybės narės pačios yra atsakingos už Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) lėšų skirstymą ir išlaidų tikrinimą, o Komisija turi užtikrinti tinkamą ES biudžeto valdymą. Komisijai, nustačiusi valstybių narių kontrolės sistemos trūkumus, neteisėtai išmokėtas sumas sugrąžins į ES biudžetą.

Šio sprendimo dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į bendras BŽŪP išlaidas, kurios yra apie 55 mlrd. Eur per metus.

Delavalis 04.01

Pagal naujausią sprendimą dalį lėšų turi grąžinti 18 valstybių narių: Bulgarija, Čekija, Danija, Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Graikija, Airija, Italija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Slovakija, Švedija ir Jungtinė Karalystė.

BŽŪP reglamentuojančios ES taisyklės įgalina Europos Komisiją leisti grąžinti išmokas metinėmis dalimis. Dėl Graikijoje susidariusios sunkios finansinės padėties ir jai teikiamos ES finansinės paramos šiai šaliai sprendimas atidedamas dvejiems metams. Visos kitos šalys narės netinkamai panaudotas lėšas grąžinti pradės 2017 m. ir turės tai padaryti per 5-erius metus.

Valstybės narės yra atsakingos už BŽŪP išmokų valdymą, kurį daugiausiai atlieka mokėjimo agentūros. Jos taip pat turi garantuoti kontrolę, pavyzdžiui, patikrinti ūkininko pretenzijas. Europos Komisija kasmet atlieka daugiau kaip 100 audito procedūrų, kad išsiaiškintų, ar valstybės narės tinkamai administruoja lėšų skirstymą. Jeigu randama trūkumų ir nustatoma, kad ES lėšos nebuvo tinkamai panaudotos, EK turi teisę jas susigrąžinti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai