BŽŪP
ES nuostata: papildoma parama priklauso tik šalims senbuvėms, nes jos turtingesnės
2012-09-21

Liuksemburgas/Varšuva, rugsėjo 21 d. ES teismas ketvirtadienį atmetė Lenkijos vyriausybės skundą, kuriuo ji prašė pripažinti neteisėtu Europos Komisijos sprendimą dėl sutaupytų tiesioginių išmokų lėšų paskirstymo tik tarp ES šalių senbuvių.

Lenkija skundė ES Reglamento Nr. 73/2009 nuostatas, nustatančias bendrąsias tiesioginės paramos ūkininkams taisykles. Pagal šį reglamentą visos tiesioginės išmokos, kurių suma viršija 5000 eurų, buvo palaipsniui mažinamos už kiekvienus 2009-2012 metus. Didesnis mažinimo lygis buvo taikomas toms išmokoms, kurios viršijo 300 tūkst. eurų.

Savo 2009 m. sprendime Europos Komisija numatė, kad šiuo būdu sutaupytos lėšos bus paskirstytos tik tarp ES valstybių senbuvių, kitaip tariant, naujosios ES šalys negali į jas pretenduoti. Lenkija šį Europos Komisijos sprendimą apskundė.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Lenkijos nuomone, šis EK sprendimas yra diskriminacinis naujųjų ES valstybių narių atžvilgiu, nes prieštarauja Bendrosios žemės ūkio politikos principams - skirstyti paramą pagal objektyvius kriterijus bei laikantis solidarumo. Lenkija abejoja Europos Komisija sprendimo pagrįstumu.

Komisija teisme įrodinėjo, kad naujųjų ES šalių ūkininkai galėtų būti įtraukti į šių pinigų padalijimo schemą tik tuomet, jei šiose šalyse tiesioginių išmokų lygis bus suvienodintas su kitų valstybių narių (senbuvių) žemdirbiams mokamomis išmokomis. Komisija rėmėsi ankstesniu Teisingumo Teismo sprendimu, kuriame pažymima, kad žemės ūkio situacija naujosiose valstybėse narėse ir valstybėse senbuvėse radikaliai skiriasi, todėl laipsniškas paramos didinimas yra pateisinamas, ypač tiesioginių išmokų srityje.

Anot Europos Komisijos, kadangi Lenkija buvo nevienodoje situacijoje senųjų valstybių narių atžvilgiu, tai sutaupytų lėšų skyrimas jai dabar reikštų ES šalių senbuvių diskriminavimą.

Komisijos argumentai įtikino ketvirtadienį ES teismą, todėl Lenkijos skundas buvo atmestas. Liuksemburgo teismas yra viena iš trijų Europos Sąjungos Teisingumo Teismo institucijų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai