Stumbrai saugomi, o ūkininkai?
2014-07-10

Kėdainiai. „Galime tapti įstatymų įkaitais. Ministerijų valdininkai neįsivaizduoja, kokią žalą pasėliams daro stumbrai. Ar gali būti didesnė nesąmonė negu žalos atlyginimo lubos. Nuostolių patiriame kasmet, todėl kasmet jie ir turi būti atlyginami", - sako stumbrų sutryptus laukus apžiūrėję Kėdainių krašto ūkininkai.

Daugeliui gamtos bičiulių stumbrai - egzotiniai galiūnai, įrašyti į Raudonąją knygą ir saugomi valstybės. Tačiau dalis Kėdainių ir Panevėžio rajonų žemdirbių draugyste su stumbrais nesidžiaugia.

Pasak Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko, stumbrai nepaliauja skriausti ūkininkų.

„Kasmet sulaukiame iki keliasdešimt prašymų atlyginti gyvūnų padarytą žalą pasėliams. Užpernai vien Kėdainių rajone stumbrų padaryta žala sudarė apie 370 tūkst. litų, o pernai - apie 100 tūkst. litų. Didžioji dauguma skriaudos būna dėl stumbrų. Tik keliose seniūnijose ūkininkus neramina šernai, elniai ir stirnos. Iki šiol gyvenome susitaikę su tuo, kad padėties nelabai pakeisime, nes stumbrų nei išgąsdinsi, nei iš miškų išvarysi. Pradėjus kalbėti, kad dėl didelių nuostolių juos reikėtų apgyvendinti aptvaruose, pasigirdo įvairių nuomonių. Tačiau kol kas permainų nėra - žemdirbiai dirba sėja, o stumbrai nekviesti niokoja pasėlius", - pasakoja A. Žvikas.

Algimantas Žvikas skaudama širdimi apžiūrėjo stumbrų sutryptus rapsus, kurių keliuose hektaruose sunaikinta iki 80 procentų

Kad ir kaip ūkininkus erzina stumbrų kaimynystė, jie pakentė gyvūnus, kol buvo sulaukiama žalos už padarytus nuostolius atlyginimo. Tačiau dabar pasigirdo kalbų, kad bus įvedamos žalos atlyginimo lubos.

„Kokia gali būti riba? Mums stumbrai nuostolių pridaro kasmet. Ar normalu, kad per trejus metus vienam ūkininkui galima gauti stumbrų padaryto nuostolio atlygio tik apie 52 tūkst. litų. Laukiniai gyvūnai laukus trypia ir niokoja kasmet. Tokia suma gali susidaryti net per metus. Stumbrai gyvena šalia laukų ir juos nuolat trypia. Valdžia to nesupranta? Esame atlaidūs ir ne kaskart, kai stumbrai praeina per lauką, skubame rašyti žalos atlyginimo prašymų. Tačiau pasitaiko situacijų, kad rankos svyra. Šįkart kreipiausi dėl žalos atlyginimo, nes stumbrai visiškai ištrypė beveik 3 iš 14 ha žieminių rapsų", - sakė Truskavos seniūnijoje ūkininkas Ramūnas Kriunas.

Kėdainių rajono savivaldybės komisija, vertinanti gyvūnų padarytą žalą, pastaruoju metu beveik kas savaitę sulaukia pranešimų apie stumbrų ištryptus pasėlius. Pasak A. Žviko, žvėrių padaryta žala auga, nes stumbrų bandos didėja.

Stumbrų padarytą žalą vertino  (iš kairės) Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas, ūkininkas Ramūnas Kriunas, Šventybrasčio medžiotojų būrelio pirmininkas Antanas Karosas ir  Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vyriausiasis specialistas Alfonsas Čeida

„Ūkininkai ir medžiotojai pastebėjo, kad kažkada buvusi viena stumbrų banda skilo į dvi. Dabar Kėdainių rajone sutinkamos viena mažesnė - apie 15 gyvūnų, ir didesnė - apie 50 gyvūnų, bandos. Bandose yra nemažai patelių, kurios kas antri metai atsiveda jauniklių. Medžioti neleidžiama net ligotų žvėrių, tad stumbrų, gyvenančių laisvėje gausėja pastebimai. Jie drąsiai eina į laukus ir maitinasi tuo, ką randa. Labiausiai stumbrus traukia cukriniai runkeliai, rapsai ir kviečiai. Anksčiau nuo šių gyvūnų kentėjo Šventybrasčio, Vilainių, Tiskūnų, Truskavos apylinkių žemdirbiai, o šįmet jau skundžiasi ir Lančiūnavos daržininkai", - sako V. Žvikas.

Žemdirbiai nepraranda vilties, kad pavyks rasti sprendimą dėl stumbrų tolesnio buvimo laisvėje ir pasėlių apsaugojimo. „Jei jau pradėta ruoštis jų išvežimui į aptvarus, tai būtų gerai, kad tai būtų padaryta bent per dešimtmetį. Nesinori gyventi tuščiais pažadais. O žala turi būti atlyginta. Kitaip ieškosime teisybės, nes dirbti tam, kad tik dirbti - nenorime", - sako nuo laukinių gyvūnų nukentėję žemdirbiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai