Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Raginama nedelsti ir nusistatyti sanitarines apsaugos zonas
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Žemdirbių bendruomenėje nerimo įnešusiam sanitarinių apsaugos zonų (SAZ) klausimui po diskusijų rastas kompromisas – numatyta procedūra vadinamajam klaidos ištaisymui, SAZ nustatyti reikės iki 2026-ųjų. Vis dėlto Aplinkos ministerija (AM) ragina nedelsti ir to imtis jau dabar.

AM savo pranešime teigia, kad per „Mano VMI“ sistemą rugsėjį apie 7 000 ūkinę veiklą vykdančių asmenų ir įmonių išsiųs priminimus apie pareigą nustatyti ir įregistruoti SAZ. Tai daroma todėl, kad iki šiol tokią pareigą turinčių asmenų SAZ registravimas vyko vangiai. Ministerija skelbia, kad VĮ Registrų centro duomenys rodo, jog Nekilnojamojo turto registre iki šiol įregistruotos tik 536 SAZ.

Dėl galimų skirtingų juridinių veikimo formų nei AM, nei Registrų centras negalėjo pateikti konkrečių skaičių, kiek iš registravusių ir turinčių tai padaryti yra žemės ūkio srities. Vis dėlto žemdirbiai raginami nelaukti paskutinės minutės ir veiksmų imtis jau dabar.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinio direktoriaus Jono Sviderskio, Asociacija, AM prašymu, savo nariams taip pat priminė, kad reikėtų nedelsti ir registruoti SAZ.

„Išsiuntėme priminimus ir AM parengtas atmintines, kad ūkininkai pradėtų minti takus ir bandytų SAZ registruoti. Dabar yra to proceso pradžia, dar nežinome, kokie bus rezultatai ir kaip seksis. Bijau, kad procese gali atsirasti įvairių dalykų, tačiau šiuo metu Ministerijos parengta atmintinė, pagal ją ir reikia pradėti daryti“, – portalui manoūkis.lt komentavo J. Sviderskis.

Anot jo, svarbu, kad keletą kartų dėl SAZ besirinkusiai darbo grupei pavyko susitarti dėl supaprastinto SAZ įteisinimo. AM tai įvardija kaip klaidos taisymą.  

Ministerijos teigimu, nenustačius SAZ, gyvenamosios teritorijos gali priartėti prie ūkio subjekto, todėl šiai įmonei galimai griežtės ūkinės veiklos sąlygos, kurias ji turės užtikrinti priartėjusioje gyvenamojoje aplinkoje.

Nustatyti ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zoną privaloma nuo 2020 m., kai įsigaliojo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jau veikiančioms įmonėms dėl tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių ši prievolė tapo iššūkiu ar net išlikimo klausimu.

Vis dėlto yra nemažai atvejų, kai įmonė veikė, aplinkiniai sklypai formuoti vėliau, o vėliau, atsiradus prievolei nustatyti SAZ, paaiškėjo, kad kai kur nemaža dalis gyvenamosios teritorijos ir patenka į ūkio subjektų SAZ.

Po diskusijų galiausiai rastas kompromisas ir numatytas supaprastintas SAZ įregistravimo mechanizmas, vadinamasis klaidos taisymas. Tokiais atvejais SAZ dydis nustatomas tik atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą. Numatyta, kad tokia klaidos taisymo sistema veiks iki 2025 m. pabaigos.

Ministerija primena, kad SAZ nustatomos aplink stacionarų taršos šaltinį arba kelis šaltinius. Jose dėl galimo neigiamo planuojamos ar vykdomos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai galioja nustatyti ūkinės veiklos apribojimai. Nustatytos zonos turi būti įregistruotos Nekilnojamojo turto registre.

SAZ dydis nurodytas Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme arba nustatomas atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą. Įvedus įmonės kodą Aplinkos ministerijos sukurtame puslapyje galima pasitikrinti, ar privalu nustatyti ir registruoti SAZ.

Už veiklos vykdymą, nenustačius ir neįregistravus SAZ, taikoma administracinė atsakomybė.

Šaltinis: manoūkis.lt, AM inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos