Aplinka, miškai
Miško savininkų kooperaciją skatina pavyzdiniais įstatais
2014-01-03

Vilnius. Aplinkos ministerija patvirtino pavyzdinius kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) steigimo dokumentus, tinkamus naudoti miškų savininkams ir kitiems asmenims, kurie ketina vykdyti miškų ūkio veiklą, steigdami juridinį asmenį - kooperatinę bendrovę.

„Lietuvoje kooperuotų miškų savininkų skaičius nesiekia 0,1 proc. visų miškų savininkų, nors jų yra daugiau nei du šimtai tūkstančių. Aplinkos ministerija imasi šios ekonominės veiklos rūšies skatinimo. Padarysime taip, kad kooperatyvus būtų galima steigti greičiau ir lengviau", - sako aplinkos ministras V. Mazuronis ministerijos pranešime.

Viena iš kooperacijos privačių miškų sektoriuje skatinimo priemonių - pavyzdinių kooperatyvo steigimo dokumentų parengimas. Iki šiol tokių dokumentų parengta nebuvo, todėl panorėjusiems steigti kooperatyvus iškildavo sunkumų.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Ministro nuomone, parengtos formos labai palengvins ketinančiųjų vykdyti miškų ūkio veiklą steigiant kooperatinę bendrovę darbą. Jos taip pat leis sutaupyti pinigų, nes papildomai nereikės kreiptis į teisės specialistus dėl steigimo dokumentų rengimo.

Nemažai savininkų valdo nedidelius miškų plotus, kurių vidurkis sudaro maždaug 3,3 ha, tad norint efektyviai vykdyti ekonominę veiklą kooperuotis yra tikslinga

Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas (LMSA) Algis Gaižutis sutinka, kad kooperatyvo steigimo dokumentų parengimas palengvins kooperaciją, tačiau ar ją paskatins - abejoja. „Kai žmonės nusprendžia kooperuotis, tada steigimo dokumentai, žinoma, kad reikalingi, palengvinimas labai gerai, tačiau ne vien tik dėl jų nebuvimo kooperacija vyksta vangiai", - pastebi A. Gaižutis. Jo įsitikinimu, kol kas tam nėra sudaryta sąlygų, be to, nemažą vaidmenį turi ir psichologiniai dalykai.

Algis Gaižutis sutinka, kad kooperatyvo steigimo dokumentų parengimas palengvins kooperaciją, tačiau ar ją paskatins - abejoja

„Kooperaciją, kooperatyvus žmonės sieja su buvusiais kolūkiais, tas suvokimas giliai įsišaknijęs ir kažką spręsti ar daryti kartu dėl tokio įsitikinimo nėra lengva. Imtis atsakomybės, veikti kartu daugeliui nelabai sekasi, ir ne vien tik miškų ūkyje. Juk žemės ūkyje skirtos specialios programos ir finansavimas, tačiau kooperatyvų ir ten nėra gausu", - sako LMSA pirmininkas, pabrėždamas, kad privačių miško valdų savininkai pirmiausia turi patys suvokti ir įsisąmoninti, jog dirbant bendrai galima gauti gerokai didesnę ekonominę naudą nei pavieniui.

Lietuvoje 38,9 proc. miško žemės (844 500 ha) sudaro privatūs miškai, valdomi 248 tūkst. privačių miškų savininkų. Vidutiniškai vienam savininkui priklauso 3,3 ha miško.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai