Aplinka, miškai
Kuops chemikalus iš sovietų karinės bazės
2013-07-08

Plungė. Plungės rajono valdžia susirūpino pavojingų cheminių medžiagų likučiais, laikomais apleistoje karinėje sovietmečio bazėje Šateikių girioje. Numatyta pirkti paslaugą šiems chemikalams utilizuoti. Chemikalų utilizavimo darbai įtraukti į rajono plėtros strateginį planą.

Išsikėlus sovietų kariniam daliniui, vienas iš angarų buvo paverstas žemės ūkyje naudotų pesticidų sandėliu, o juos išvežus, į tą pačią vietą atgabenta daugiau kaip pusė šimto tonų cheminių medžiagų iš bankrutavusios Plungės dirbtinės odos gamyklos („Litoda"). Šias medžiagas teismas pripažino bešeimininkėmis, ir atsakomybė už jų saugojimą atiteko Plungės rajono savivaldybei.

Maždaug prieš penkerius metus ir tas pavojingas medžiagas išgabeno, tačiau ne visas. Pagal konkurso sąlygas buvo numatyta išvežti 55 tonas, o fasuojant ir sveriant paaiškėjo, jog chemikalų esama 20 tonų daugiau. Tos medžiagos Šateikių girioje tebeslūgso ir šiandien.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Prieš porą metų metalinės chemikalų sandėlio durys dar tebestovėjo

Pavojingas turtas laikomas nepakankamai saugiomis sąlygomis. Minimaliai jos buvo apsaugotos užrakintomis metalinėmis durimis, tačiau metalo vagys jas išpjovė, ir medžiagos tapo lengvai prieinamos. Savivaldybė ėmėsi papildomų apsaugos priemonių, angą užkalė lentomis, bet niekdariai jas sudegino. Dėl nuolat kylančių problemų baiminamasi, kad sandėlyje laikomos cheminės medžiagos gali užteršti miško aplinką, nukentėti žmonės.

Techninės specifikacijos projekte numatyta pesticidų sandėlyje esančias 20 tonų pavojingų cheminių medžiagų surinkti, perfasuoti, išvežti ir utilizuoti, o patį angarą, užimantį 1000 kv. m, išvalyti bei dezinfekuoti. Konkursą laimėjusi organizacija darbus turėtų atlikti per 2 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. Projektui įgyvendinti numatyta skirti per 200 tūkst. Lt, iš jų 30 proc. - savivaldybės lėšos.

Pavojingų medžiagų likučius teks išvalyti naujam konkurso laimėtojui

Šateikių karinė bazė išgyveno keletą niokojimo ir skaudžių netekčių etapų. Pirmaisiais nepriklausomos Lietuvos metais čia uoliai darbavosi metalo vagys, jie kažkokiais būdais rasdavo paliktų šaudmenų, juos ardydavo ir gautą metalą realizuodavo. Vieno tokio darbo metu sukeltas sprogimas pražudė penkis jaunus vietos gyventojus.

Išvalius šaudmenų likučius, atėjo metas stambioms metalo konstrukcijoms, statinių armatūrai, vamzdžiams, laidams... Šiandien iš buvusios karinės bazės infrastruktūros nebelikę nieko, net tvirtų gelžbetoninių statinių.

Galiausiai į vieną iš likusių patalpų suvežė chemines medžiagas, kurios iki šiol skleidžia nemalonų kvapą, nežinia, kokią įtaką daro gruntui bei augmenijai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai