Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Aplinka, miškai
Jau laikas kelti inkilus. Kaip išsirinkti tinkamiausią?

Vilnius. Artėjant pavasariui auga susidomėjimas paukščių inkilais. Kokį pasirinkti ar pasigaminti, kur ir kaip jį pakabinti? Gamtininkas Selemonas Paltanavičius niekada negaili patarimų gamtos mylėtojams. Šį kartą jis patars, kaip  išsirinkti tinkamiausią inkilėlį.

„Dabar yra pats tinkamiausias metas kabinti inkilėlius. Norintiems suteikti naujus namus pelėdoms, reikėtų paskubėti tai padaryti iki vasario pabaigos, kadangi jos perėti pradeda labai anksti. Kitiems paukščiams inkilus vertėtų pakabinti iki kovo vidurio, vėliausiai - iki kovo pabaigos", - sako S. Paltanavičius.

Jo teigimu, tinkamiausią inkilo dydį sugalvojo patys paukščiai. Anksčiau, kol jų dar nekabino žmonės, sparnuočiai gyveno drevėse, kurias dažniausiai iškaldavo geniai. „Didžiojo margojo genio suformuota landa yra 4,5-5 cm skersmens. Tokioje drevėje gyvena didesni paukščiai, pavyzdžiui, varnėnai. Mažasis margasis genys iškala maždaug 3,5 cm skersmens landą. Joje įsikuria zylutės ar panašaus dydžio paukščiai. Taigi, dabar inkilėliai gaminami su minėtų dydžių landomis ir nuo jų priklauso, koks paukštelis ten apsigyvens", - kalba gamtininkas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Anot UAB „Kesko Senukai Lithuania" komunikacijos vadovės Simonos Liaudanskytės, inkilus su šiomis dviejų pagrindinių dydžių landomis galima rasti ir parduotuvėse.

„Pastebėjome, kad Lietuvos gyventojai panašiai įsigyja ir didesnius, ir mažesnius paukščių namelius. Be to, jie renkasi įvairias inkilų rūšis - nuo tradicinių, pagamintų iš beržo kamieno ar iš medinių lentų, iki naujoviškų aukštos kokybės atsparaus plastiko iš Vokietijos", - teigia S. Liaudanskytė.

Paltanavičius atkreipia dėmesį, jog inkilo kokybė yra labai svarbi. „Jei jis bus nepatvarus, paukščiai gali net nukentėti. Sulūžus inkilui, gali iškristi paukščiai bei jų kiaušiniai, o tai - didelė žala gamtai. Todėl vertėtų kabinti tik tikrai kokybiškus, patikimus namelius mūsų sparnuočiams", - pastebi gamtininkas.

Pasak jo, žmonės dažnai pakabina per daug inkilų vienoje vietoje. Gamtininkas teigia, jog miesto parke ar skvere užtenka 5-6 skirtingų inkilų. Jei jų bus daugiau, perintys paukščiai nesugebės rasti pakankamai maisto sau ir savo jaunikliams.

„Šiek tiek tankiau galima sukabinti inkilus skirtus varnėnams. Jie dažnai peri vienas šalia kito, o maisto skrenda ieškoti net pusės kilometro spinduliu nuo savo lizdo. Štai zylutės ir kiti mažieji paukščiai jo ieško vos 50-100 m nuotoliu nuo savo namų", - žiniomis dalinasi S. Paltanavičius.

Kadangi senuose inkiluose gausu parazitų, tai gamtininkas pataria, atėjus šaltajam metų sezonui, iš inkilų iškratyti senus lizdus ir juos sudeginti. Seni lizdai paukščiams nereikalingi. Šiuos darbus S. Paltanavičius rekomenduoja atlikti vėlyvą rudenį. Taip būtų sukurtos palankios gyvenimo sąlygos pavasariui.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos