Aplinka, miškai
ES spręs, ar įsileisti į rinką genetiškai modifikuotus gvazdikus
2013-11-20

Vilnius. Lietuva pateikė Europos Komisijai komentarą dėl šios komisijos svarstomo genetiškai modifikuotų gvazdikų tiekimo ES rinkai. Atsižvelgusi į mokslininkų ekspertines išvadas, faktinę medžiagą ir praėjusią savaitę vykusio Genetiškai modifikuotų organizmų priežiūros komiteto pasitarimo rezultatus, Aplinkos ministerija neturi pagrindo prieštarauti Olandijos ketinimams į ES įvežti genetiškai modifikuotus gvazdikus.

„Ekspertinės išvados rodo, kad šios gėlės neturėtų neigiamo poveikio aplinkai ir žmogaus sveikatai. Be to, jos ES rinkai būtų tiekiamos skintos", - teigia aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Kompanija „Suntory holdings limited Osaka" (Japonija) pateikė prašymą leisti tiekti genetiškai modifikuotų gvazdikų skintus žiedus ES rinkai dekoratyviniais tikslais. Jie rinką pasiektų per Olandiją.

Europos Komisija kreipėsi į ES valstybes nares ir paprašė pateikti savo komentarus ar prieštaravimus šiuo klausimu pagal direktyvos dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką reikalavimus. Gavus visų Europos Sąjungos valstybių narių komentarus, vyks ES šalių narių balsavimas, ar leisti ES rinkoje prekiauti genetiškai modifikuotais gvazdikais.

Šie gvazdikai daugiausia būtų laikomi uždarose patalpose, todėl jų kontaktas su vabzdžiais labai ribotas. Be to, bitės neapdulkina šių gvazdikų. Ši rūšis neturi priemonių savarankiškai vegetatyviniu būdu daugintis ir jos vegetatyvinis padauginimas galimas tik dėl sąmoningos žmogaus veiklos.

Vieno iš stambiausių Lietuvos gėlininkystės ūkių - Punioje (Alytaus r.) esančio Vitalijos ir Algimanto Žemaičių ūkio - savininkės Vitalijos Žemaitienės nuomone, gvazdikai, kaip ir kitos gėlės, yra grožio, o ne maisto prekės, taigi genetiškai modifikuotų gvazdikų skinti žiedai tikrai neturėtų kelti jokios grėsmės žmonių sveikatai.

„Nuo kitų metų nebeprekiausime skintomis rožėmis, nes lietuviškos rožės rinkoje pralaimi atvežtinėms iš šiltesnių kraštų", - sako gėlių augintoja Vitalija Žemaitienė

Anksčiau, prieš 20 metų, Žemaičių ūkyje buvo auginama daug gvazdikų, o jų žiedai realizuojami ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Dabar situacija radikaliai pasikeitusi - gvazdikų populiarumas kritęs, ir jų nebeaugina nė vienas mūsų šalies gėlininkas.

„Apskritai situacija gėlininkystėje yra grėsminga. Tenka pripažinti, kad dėl šaltesnio klimato mes nesugebame užauginti gėlių už tokią savikainą, kokia yra Olandijoje ar juolab Afrikos šalyse, dabar tapusiose pagrindinėmis skintų gėlių tiekėjomis ES rinkai. Nors mūsų konkurencinis pranašumas yra žiedų šviežumas ir itin trumpas kelias iki vartotojo, tačiau šiais laikais pirkėjo apsisprendimą lemia kaina ir, deja, tik ji", - sako V. Žemaitienė pridurdama, kad nuo kitų metų jų ūkis nebetieks rinkai skintų rožių. Pasirodo, kelerius pastaruosius metus jos buvo pardavinėjamos nuostolingai, siekiant išlaikyti šias gėles asortimente, tačiau daugiau to leisti sau gėlininkai nebegali.

MŪ, AM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai