Žemės pardavimo saugiklius siūloma keisti
2015-05-20

Vilnius. Žemės ūkio ministerija siūlo keisti žemės įsigijimo saugiklius. Tačiau, pasak žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, esminių pokyčių nebus, jie bus minimalūs, mažinantys biurokratinę naštą.

„Keičiame labai minimaliai - praėjus metams, pasižiūrėjome su socialiniais partneriais, kas netinka, svarstėm. Kardinalius pakeitimus norėjo daryti Žemės ūkio bendrovių asociacija, bankininkai tam tikrus pakeitimus siūlė, bet Ūkininkų sąjunga, kiti sakė, kad nereikia, tad pasiūlėme minimalius pakeitimus, kurie sumažintų biurokratinę naštą. Bet nepritariame didinti maksimalaus įsigyjamos žemės kiekio", - BNS sakė ministrė.

Įsigyjant daugiau nei 10 ha žemės, siūloma nereikalauti specialaus išsilavinimo - žemę įsigyti galės asmuo, per 10 metų bent trejus metus užsiėmęs šia veikla, o specialus išsilavinimas nebebus įskaičiuojamas į ūkininkavimo stažą.

„Nebelieka to, kad žemės ūkio mokslą turi būti baigęs būtinai. Arba mes sakome, kad tik žemės ūkio mokslai, bet tada sako kiti, kodėl mes negalime. Bet 10 ha gali įsigyti visi, tada padirba, paūkininkauja ir mato, kad tikrai nori dirbti", - aiškino V. Baltraitienė.

Be to, siūloma, kad bankai perimtą žemę galėtų parduoti ne per 3, o per 5 metus - taip jie galės neskubėti ir parduoti žemę per pigiai.

Ministerija taip pat siūlo keisti žemvaldžių akcijų sandorių tvarką. Pasak ministrės, šiuo metu įsigyjant 25 proc. bendrovės, kuri valdo 10 ha žemės, akcijų, taikomi apribojimai ir pirkėjas realiai gali gauti tik 2,5 ha žemės. Tuo metu fiziniai asmenys gali įsigyti 10 ha žemės, todėl nuspręsta suvienodinti bendrovių ir fizinių asmenų padėtį.

„Jeigu yra ne daugiau kaip 25 proc. perleidžiami, tai nuo tų 40 ha būtų 10 ha, kaip yra su fiziniais asmenimis", - BNS aiškino ministrė.

Siūloma nereikalauti ir papildomų dokumentų. Kai pirkėjas turi pirmumo teisę įsigyti žemę, jam nebereikės papildomo leidimo, o sutuoktiniams bus išduodamas bendras leidimas įsigyti žemę.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos tarybos pirmininkas Gintaras Nagulevičius anksčiau teigė manąs, kad ribojimai, jog žemę gali įsigyti tik žemdirbiai, yra nereikalingi. Anot jo, pakaktų nurodymo, kad žemė turi būti dirbama pagal paskirtį.

Įstatymo keitimui pritarė ir vienas iš referendumo prieš žemės pardavimą užsieniečiams iniciatorių bei saugiklių šalininkų - Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, vieno didžiausių šalyje žemvaldžių „Agrokocerno" savininkas Ramūnas Karbauskis.

Europos Komisija reikalauja Lietuvos pasiaiškinti dėl įstatymų, kuriais reglamentuojamas žemės įsigijimas.

Registrų centro duomenimis, per metus - nuo 2014 metų gegužės iki šių metų gegužės - 67 užsieniečiai įgijo 134 ha žemės ūkio paskirties žemės. Per šį laiką dauguma žmonių žemę paveldėjo. Iš viso 216 piliečių įsigijo ar perėmė 753 ha žemės.

Pernai gegužę įsigaliojęs įstatymas neleidžia ūkininkams ir susijusiems asmenims įsigyti daugiau nei 500 ha žemės. Be to, norint įsigyti daugiau negu 10 ha žemės, pirkėjas privalo turėti trejų metų žemės ūkio veiklos patirties arba susijusią specialybę, o ją parduoti gali, tik panaudojus žemę pagal paskirtį penkerius metus. Be to, reikia gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą.

Įstatymas pernai priimtas, baiminantis, kad Lietuvoje žemę supirks užsieniečiai ir taip sužlugdys žemės ūkį. Iki 2014-ųjų gegužės 1-osios galiojo perinamasis laikotarpis, leidęs Lietuvai neparduoti žemės užsieniečiams. Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo bendrijai priklausančių kitų valstybių piliečiams.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai