Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Žemdirbių savivalda sako NE pirmųjų hektarų rėmimui

Kaunas. Žemės ūkio rūmų Taryba šiandien pasakė „ne" pirmųjų hektarų išmokoms, kuriomis Žemės ūkio ministerija nori paremti smulkiuosius ir vidutinius ūkius. Prieš perskirstymo išmoką jau anksčiau pasisakė Ūkininkų sąjunga ir Žemės ūkio bendrovių asociacija.

Žemės ūkio ministerija siūlo pirmųjų hektarų išmokos schemą taikyti kol kas tik 2014 metais, t. y. belaukiant, kol visiškai bus suderinti ir parengti ES 2014-2020 m. finansinio laikotarpio dokumentai, kurie apibrėš paramos skirstymą nuo 2015 metų. Žemdirbių savivalda mano, kad tokia skuba yra nereikalinga, tuo labiau, kad šiais metais nesutarta dėl aktyvaus ūkininko apibrėžimo.

Kol nesutarta, ką vadinti aktyviu ūkininku, nėra jokios galimybės eliminuoti iš paramos gavėjų gretų sofos ūkininkus, t. y. tuos, kurie realiai nesusiję su gamyba. Žemdirbių savivalda nuogąstauja, kad pradėjus skirstyti paramą nesant sutarimo dėl aktyvaus ūkininko, nemaža paramos dalis atsidurs „po sofa".

Bioversija 2024 04 15 m7

Žemės ūkio ministerijos Išmokų už plotus skyriaus vedėjo Karolio Anužio argumentas, jog pritarus dėl 2014 metų pirmųjų hektarų išmokos, kitąmet šį klausimą galima bus svarstyti iš naujo, neįtikino žemdirbių pakeisti poziciją.

Skuodo rajono ūkininkas Vidmantas Duonėla suabejojo išmokų perskirstymo ekonomine nauda: išmokos stambiesiems ūkiams sumažės, o smulkiesiems jos nepadidės tiek, kad jie galėtų pagerinti savo padėtį.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis irgi kritikavo ministerijos pasiūlymą, teigdamas, kad toks perskirstymas sukels žemės nuomos kainas, todėl smulkiesiems numatyta parama atsigręš ir prieš juos pačius. Jis įtarė, kad išmokų perskirstymu labiausiai suinteresuota valdininkija, kuri, suėmusi į savo rankas didelius žemės plotus, lobsta iš jų nuomos.

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vadovas Kamalas Zulfijevas atkreipė dėmesį, kad jau dabar perskirstymo išmokos klausimas kiršina žemdirbius, todėl sąžiningiausia būtų remti smulkiuosius investicinėmis priemonėmis, didinant paramos intensyvumą iki 80-90 proc.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis susiejo pasiūlymo dėl pirmųjų hektarų išmokos atsiradimą su artėjančiais rinkimais į Europos Parlamentą – valdantieji nori būti dosnūs. J. Kraujelis taip pat neslėpė nuostabos, kurią sukėlė Seimo Kaimo reikalų komiteto sprendimas, priimtas praėjusią savaitę neatsižvelgus į socialinių partnerių išsakytą poziciją.

„Seimo komitetas nusprendė būti dosnesnis net už ministeriją ir lengva ranka balsavo už dar didesnės dalies išmokų perskirstymą, bet juk to balsavimo - milijardas taip sunkiai iškovotų tiesioginių išmokų", - sakė J. Kraujelis. Jis pasiūlė Žemės ūkio rūmų Tarybai pasisakyti prieš pirmųjų hektarų išmokos taikymą 2014 metais.

„Spręskime klausimą kompleksiškai. Nėra reikalo lėkti, tarsi kažkas kažkur užsidegė. Negriaukime būsimo finansinio laikotarpio paramos sistemos, traukdami iš jos vieną ar kitą priemonę", - sakė J. Kraujelis

Jam pritarė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas, nestokojęs priekaištų ir Seimo Kaimo reikalų komitetui ir žemės ūkio ministrui. Tos pačios nuomonės buvo ir Nikolajus Dubnikovas, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininko pavaduotojas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas piktinosi valdžios atstovais, kurie iškreiptai suvokia partnerystę

Argumentuodamas savo pasiūlymą, J. Kraujelis dar kartą pabrėžė būtinybę remti smulkiuosius ūkininkus investicinėmis priemonėmis, kurių parama atitektų tikrai dirbantiems žemdirbiams.

Perskirstymo išmokų idėja Tarybos posėdyje labiausiai gynė Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis, siūlęs palaikyti Seimo Kaimo reikalų komiteto pasiūlymą dėl didesnės dalies lėšų skyrimo pirmiesiems hektarams remti. Jam pritarė keletas bendraminčių.

Anot ŽŪR pirmininko Andriejaus Stančiko, rūmų darbo grupė, svarsčiusi šį klausimą, laikosi nuomonės, kad 2014 metais taikyti perskirstymo išmoką netikslinga.

Balsuojant dėl Žemės ūkio rūmų pozicijos pirmųjų hektarų išmokos klausimu, prieš šios išmokos taikymą 2014 metais pasisakė 24 nariai; Žemės ūkio ministerijos pasiūlymui skirti 10 proc. išmokų lėšų pirmiesiems 30 ha remti pritarė 4 Tarybos nariai, o V. Juodsnukio pasiūlymą skirti 20 proc. išmokų voko pirmųjų 30 ha paramai palaikė 5 žemdirbiai.

Pagrindinėms žemdirbių savivaldos organizacijoms pasisakius prieš perskirstymo išmoką, ministerijai ir Seimo Kaimo reikalų komitetui gali tekti koreguoti savo poziciją ir siūlymus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos