Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Vyriausybė pritarė lengvesniam žemės įsigijimui

Vilnius. Atsižvelgusi į Europos Komisijos (EK) pradėtą pažeidimo procedūrą, Vyriausybė palengvino žemės įsigijimą - ateityje nebus reikalaujama, jog pirkėjas būtų ūkininkas arba turėtų tokios patirties. Žemės ūkio ministras teigia, jog Europos Komisija skatina Lietuvą kuo greičiau pakeisti žemės įsigijimo sąlygas, kitaip šaliai grėsė beveik 700 tūkst. eurų bauda.

„Dabar šis projektas pereina į Seimą ir ko gero tos diskusijos truks ilgai. Rytoj Europos Komisijos iniciatyva susitinka Lietuvos atstovai su jų atstovais, bet Vyriausybės pozicija turėtų būti, jog reikia panaikinti kvalifikacinius reikalavimus, nes Lietuvai gresia bauda", - Vyriausybės posėdyje sakė Bronius Markauskas.

Ministro teigimu, EK bauda Lietuvai galėjo siekti apie 677 tūkst. eurų. „Siūloma atsisakyti kvalifikacinių reikalavimų ir palikti tik žemės naudotojams bei kaimyninių žemės sklypų savininkams pirmenybę įsigyti pirmiems parduodamą žemę", - pridūrė B. Markauskas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad pašalinus kliūtis, EK turėtų nesikreipti į teismą dėl pažeidimo. „Čia pusę metų vyko derybos su Europos Komisija. Dabar iš esmės galima teigti, kad tie saugikliai pakeisti. Iš tikrųjų tai, ką mes dabar darome, užkirstų kelią Europos Komisijai kreiptis į teismą, kurį, tikėtina, pralaimėtume", - Vyriausybės posėdyje tvirtino L. Linkevičius.

Europos Komisija pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą pradėjo 2015 metų kovą, teigdama, kad toks teisinis reglamentavimas pažeidžia ES teisę. EK paprašė iš dalies pakeisti teisės aktus, kuriais 2014 metų gegužę buvo sugriežtintas žemės pardavimas užsieniečiams.

2014 metų gegužę įsigaliojęs įstatymas neleidžia ūkininkams ir susijusiems asmenims įsigyti daugiau nei 500 ha žemės. Norint įsigyti daugiau negu 10 ha žemės, pirkėjas privalo turėti trejų metų žemės ūkio veiklos patirties arba susijusią specialybę, o ją parduoti, - tik panaudojus žemę pagal paskirtį penkerius metus. Be to, reikia gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą.

Įstatymas 2014 metais priimtas, baiminantis, kad Lietuvoje žemę supirks užsieniečiai ir taip sužlugdys žemės ūkį. Iki 2014-ųjų gegužės 1-osios galiojo perinamasis laikotarpis, leidęs Lietuvai neparduoti žemės užsieniečiams. Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo bendrijai priklausančių kitų valstybių piliečiams.

Ministerijos duomenimis, 2014-2016 metais savininkai pateikė 64,6 tūkst. pranešimus dėl žemės pardavimo, o įsigyti žemės  norėjo tik 2 užsieniečiai.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos