Agropolitika
Tiesioginių išmokų avansų mokėjimas - kitaip nei pernai
2015-10-08

Vilnius. Paskelbus, kad nuo spalio 16 d. bus mokami vienkartinių išmokų už 2015 m. deklaruotus plotus avansai (iki 70 proc. numatytų išmokų bendrų sumų), o vienkartinės išmokos už plotus avansinė dalis sudarys 37 Eur/ha, žemdirbių bendruomenėje pasigirdo nuogąstavimų, kad išmokos smarkiai sumažėjo. Portalui manoukis.lt situaciją komentuoja Antanas KARBAUSKAS, Žemės ūkio ministerijos Išmokų už plotus skyriaus vedėjas.

Klausimas. Dar kartą priminkime žemdirbiams, kuo skiriasi tiesioginių išmokų mokėjimas palyginti su praėjusiais ir ankstesniais metais.

Atsakymas. Pradėkime nuo to, kad tiesioginių išmokų vokas kiekvienais metais didėja: bendras ES tiesioginių išmokų krepšelis išmokoms už 2015 metus mokėti sudaro 417 mln. 890 tūkst. eurų, o 2014 m. sudarė 393 mln. 226 tūkst. eurų, vadinasi, vokas padidėjo apie 24,7 mln. eurų.

Delavalis 04.01

Tačiau bendras išmokų krepšelio padidėjimas dar nereiškia, kad išmokos didėja kiekvienam žemdirbiui.

Nepamirškime, kad 2014 m. didžiąją išmokamų lėšų dalį sudarė pagrindinė išmoka už deklaruotą žemę, tuo tarpu 2015 m. išmokų krepšelis yra padalytas į keletą dalių.

Pagrindinei išmokai už deklaruotus plotus tenka 38,25 proc., žalinimo išmokai - 30 proc., išmokai už pirmuosius hektarus - 15 proc., jaunųjų ūkininkų išmokai - 1,75 proc., susietajai paramai (už gyvulius ir ž. ū. augalus) - 15 proc.

Tad natūralu, kad išmokos dydis ūkiui priklausys nuo ūkio dydžio, specializacijos bei amžiaus (jaunasis ūkininkas gaus papildomą priedą). Taip pat reikia paminėti, kad didžioji dalis išmokų ūkininkus pasieks šiais metais.

Klausimas. Kokio dydžio išmokų žemdirbiai gali tikėtis šiais metais?

Atsakymas. Šiais metais patvirtinti tokie avansinių išmokų dydžiai:

pagrindinė išmoka - 37 eurai/ha;

išmoka už pirmuosius hektarus - 32 eurai/ha;

susietoji parama už baltyminius augalus - 55 eurai/ha;

išmoka jauniesiems ūkininkams - 30 eurų/ha;

susietoji parama už melžiamas karves - 56 eurai/ha.

Klausimas. Vieno komentaro autorius paskaičiavo, kad jei 70 procentų avansinė išmoka sudaro 37 Eur, vadinasi, pagrindinė išmoka šiemet sudarys 52,86 Eur (182,52 Lt)?

Atsakymas. Dėl avansų dydžių turiu patikslinti, kad jie remiasi preliminariais deklaravimo duomenimis, kurie dar nėra galutiniai ir gali kisti iki lapkričio mėn., kuomet turi būti apskaičiuotas tikslus išmokų dydis, ir nuo gruodžio 1 d. pradedama mokėti pagrindinė (likusi) išmokų dalis.

Todėl spręsti, kad 37 eurai tiksliai atitinka 70 proc. galutinės išmokos dydį - negalime. Tačiau sutinkame, kad preliminarus toks galutinės išmokos apskaičiavimas - įmanomas.

Klausimas. Kodėl nemokamas avansas (70 proc.) už žalinimą  ir už plotines (aplinkosaugines) kaimo plėtros priemones?

Atsakymas. KPP plotinių priemonių avansai nėra mokami dėl trijų priežasčių. Pirma, tai būtų didžiulė našta valstybei, jei turėtume mokėti ne tik tiesioginių išmokų, bet ir KPP plotinių priemonių avansus, kadangi išmokos pirmiausia yra mokamos iš Lietuvos biudžeto ir tik vėliau grąžinamos iš ES biudžeto.

Antra, administravimo požiūriu tai būtų ypač problemiška, nes Nacionalinė mokėjimo agentūra ir taip dirba ypatingai įtemptai, kad visiškai parengtų sistemas tiesioginių išmokų avansams mokėti.

Trečia, daugumoje KPP plotinių priemonių reikalaujama vykdyti tam tikrus reikalavimus iki kitų metų pavasario.

Tiesioginių išmokų schemose (žalinimas, susietoji parama už vaisius ir uogas, mėsinius galvijus ir t. t.) tinkamumo reikalavimų konkrečioms schemoms įvykdymo terminai yra vėlesni nei spalio 16 d., dėl šios priežasties žalinimo išmokos avansai nebus mokami kartu su pagrindinės išmokos avansu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai