Agropolitika
„Sodros“ įmokas kitąmet gali tekti mokėti tik stambiems ūkiams (papildyta)
2016-06-09

Vilnius. Smulkiesiems ūkininkams nuo kitų metų tikriausiai nereikės mokėti „Sodros" įmokų - jas tektų mokėti tik stambiems žemdirbiams. Kai kurie parlamentarai sako, jog dėl tokio sprendimo sumažės „Sodros" pajamos.

Svarstydamas „Sodros" reformą, Seimas ketvirtadienį pritarė žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės siūlymui nuo 2017 metų įmokas „Sodrai" įpareigoti mokėti tik tuos ūkininkus, kurių ūkiai būtų didesni kaip 8 ekonominio dydžio vienetai, arba apie 60 ha, bei iš ūkio gaunama 7-8 tūkst. eurų pajamų per metus. Už tai balsavo 40 Seimo narių, prieš - 5, o susilaikė 24.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys „darbietis" Mečislovas Zaščiurinskas priekaištavo, kad dėl tokio sprendimo bus „sumažintos „Sodros" pajamos, nes įmokų nemokės daug žemdirbių, o socialdemokratas Algirdas Sysas prognozavo, kad prie šio klausimo bus grįžtama per Valstybinio socialinio draudimo įstatymo priėmimą.

Delavalis 04.01

Ekonomikos komiteto vadovas Remigijus Žemaitaitis piktinosi, kad tokiu Seimo sprendimu nuo „Sodros" įmokų atleidžiama labai daug šalies ūkininkų, kurie paskui gaus nedideles pensijas: „Ūkininkus paliekame kažkokiame kosmose".    

Seimo Kaimo reikalų komiteto duomenimis, 2-4 ekonominio dydžio vienetų (EDV) ūkių dabar yra apie 12 tūkst., o 4-6 ekonominio dydžio vienetų - maždaug 3 tūkst. ūkių.  

Socialinių reikalų ir darbo komitetas buvo nutaręs, kad „Sodros" įmokas turėtų mokėti tie ūkininkai, kurių ūkiai būtų didesni kaip 2 EDV, arba apie 12 ha, jie turėtų porą melžiamų karvių bei iš tokio ūkio gautų 2,4 tūkst. eurų pajamų per metus.

„Komitetas laikosi pozicijos, kad maži ūkininkai būtų apdrausti ir užtikrintos jų socialinės garantijos senatvėje ,- teigė komiteto vadovė Kristina Miškinienė.

Pasak jos, ateityje „Sodros" įmokų nereikėtų mokėti visiems ūkininkams, nepriklausomai nuo jų ūkių dydžio, - pensininkai, jaunesni nei 29 metų ir dirbs samdomą darbą ir jau mokės įmokas.

Ūkininkams, kurie dabar turi mokėti „Sodros" įmokas, nustatytas 28,5 proc. dydžio tarifas: pensijų socialiniam draudimui - 26,3 proc. ir motinystės - 2,2 proc.  Ūkininkų, kurie nėra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, „Sodros" įmokos skaičiuojamos nuo minimalios mėnesinės algos (MMA), kuri dabar yra 350 eurų. Šių ūkininkai mėnesio įmoka siekia 99,75 euro.

Ūkininkai, PVM mokėtojai, „Sodros" įmokas apskaičiuoja nuo apmokestinamųjų pajamų, tačiau ne mažesnių negu MMA.  Jie taip pat moka privalomąjį sveikatos draudimą: 3 proc. (2 ekonominis dydžių ūkių turėtojai) arba 9 proc. (2- 4 ekonominis dydžių ūkių turėtojai ir stambesni ūkininkai nesantys PVM mokėtojai) nuo MMA - 10,5 eurų arba 31,50 euro.

Ūkininkai, PVM mokėtojai, turintys virš 4 ekonominių dydžių ūkius moka 9 proc. sveikatos draudimo įmoką, kuri jiems, skirtingai negu smulkiems žemdirbiams, apskaičiuoja nuo apmokestinamųjų pajamų, tačiau ne mažesnių negu MMA - jiems minimali metinė įmokų suma siekia 378 eurus, o maksimali - 480,60 eurų.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai