Agropolitika
Seimas pradeda diskusijas dėl tolesnio draudimo parduoti žemę užsieniečiams (PAPILDYTA!)
2013-04-23

Vilnius. Seimas pradeda diskusijas dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo pereinamojo laikotarpio pratęsimo. Parlamentarai antradienį po pateikimo pritarė buvusio žemės ūkio ministro konservatoriaus Kazio Starkevičiaus parengtam Seimo nutarimo projektui: už balsavo 53 Seimo nariai, prieš - 4, o susilaikė 18 parlamentarų.

Vyriausybei siūloma atnaujinti derybas su Europos Sąjunga (ES) dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo pratęsimo, kol bus suvienodintos tiesioginės išmokos visų ES valstybių žemdirbiams.

"Galimybės derėtis yra, mes dabar pirmininkausime ir galėsime šią kortą naudoti", - sakė projektą pristatydamas K. Starkevičius.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Parlamentaras taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad atidėti terminą reikia, nes Vilniaus krašte žemės nuosavybė dar nėra atkurta visiems laukiantiems.

Jis abejojo, ar leidus žemę parduoti užsieniečiams, jos kainos augs: "Negalvokime, kad tie užsieniečiai mokės tiek pat už tą žemę, kaip ir Vokietijoje, ar Anglijoje, ar Airijoje moka. Jie tiek čia, Lietuvoje, nemokės. Jie mokės tik gal šiek tiek daugiau ir ta rinka nelabai kuo pasikeis".

Konservatorius Jurgis Razma teigė, kad Seimas negali likti abejingas, kai artėja draudimo parduoti žemę pabaiga. Pasak jo, Seimo nutarimas būtų "geras, naudingas impulsas Vyriausybei dirbti šiuo klausimu".

Tuo tarpu liberalcentristas Eugenijus Gentvilas aiškino, kad dėl šio draudimo Lietuvos žemės rinkoje atsirado oligarchai: "Ir žinote, dėl ko jie atsirado? Dėl to, kad buvo uždrausta ateiti kokiam nors kitam kapitalui. Tai lietuviškas kapitalas labai pigiai susipirko".

Pasak jo, užsienio "kapitalo judėjimo ribojimas iš esmės yra peilis po kaklu mūsų žemės sklypų pardavėjams, kurie galėtų gauti didesnius pinigus".

"Tokie siūlymai veda prie to, kad tai, kas vyksta jau dabar, keliolika akcinių bendrovių, kurios intensyviai supirkinėja žemę Lietuvoje, jos pasidalino Lietuvą jau dabar. Nebekonkuruoja kai kuriuose regionuose. Vidurio Lietuvoje vieni supirkinėja, šiaurės Lietuvoje - kiti, kad nesumokėtų per brangiai, nes tada ta pelno marža jiems mažės", - aiškino E.Gentvilas.

Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto vadovas "darbietis" Saulius Bucevičius į dar vieną termino atidėjimą žiūri skeptiškai: "Mes puikiai visi suvokiame, kad 7 plius 3, išnaudota yra. Ką mes toliau darome?"

"Darbietė" Loreta Graužinienė  abejojo, kad kada nors bus suvienodintos tiesioginės išmokos visų Europos Sąjungos valstybėms, todėl, pasak jos, siekti draudimą su jų dydžiu negalima: "Gerai žinote, kad didžiosios valstybės nesutiks, kad tos išmokos būtų vienodos, kas toje sutartyje ir bebus parašyta. Pasiūlymas šiuo aspektu kvepia kažkokiu populizmu". Ji pasigedo termino, iki kada Lietuva norėtų atidėti žemės pardavimą užsieniečiams.

Toliau Seimas nutarimo projektą svartys gegužės 9-ąją.

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna praėjusią savaitę pripažino, kad Lietuva ieško galimybės dar kartą pratęsti draudimą parduoti žemę užsieniečiams, kartu jis pripažįsta, kad šaliai tai gali nepavykti, todėl ministras siūlo įstatymuose numatyti daugiau saugiklių, kurie apsaugotų nuo žemės išpardavimo užsieniečiams.

Premjeras Algirdas Butkevičius pritaria, kad užsieniečiai Lietuvoje žemės negalėtų įsigyti dar penkerius metus. „Dabar esu šalininkas to, kad dar bent penkerius metus būtų pratęstas draudimas užsieniečiams įsigyti žemę", - interviu LRT radijui sakė A. Butkevičius.

Dabar draudimas galioja iki 2014 metų gegužės. Žemdirbių organizacijos irgi prašo valdžios pratęsti draudimą parduoti žemę užsieniečiams, kol tiesioginės išmokos Lietuvai pasieks ES vidurkį.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai