Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Prasidės valstybinių įmonių pertvarka

Vilnius. Seimas imasi svarstyti siūlymus dėl Mašinų bandymo stoties, „Pieno tyrimų", „Gyvulių produktyvumo kontrolės", Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros bei „Leader" centro ateities.

Seimas po pateikimo imasi svarstyti Žemės ūkio ministerijos siūlymus, kad minėtų įstaigų veikla būtų optimizuota: priėmus įstatymo projektus, bus įsteigta nauja viešoji įstaiga likviduojamų Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (RRA) ir Programos „Leader" ir žemdirbių mokymo metodikos centro šiuo metu vykdomų funkcijų pagrindu, o VĮ Mašinų bandymų stotis ir VĮ „Pieno tyrimai" pertvarkytos į uždarąsias akcines bendroves.

„Orientuojamės į rezultatus ir valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumą. Įstatymų projektus parengėme atsižvelgdami į Vyriausybės programoje užsibrėžtą tikslą vykdyti valstybės administravimo sistemos pertvarką. Nuosekliai ir apgalvotai mažiname valstybės įmonių, viešųjų ir verslą reguliuojančių įstaigų skaičių, naikindami dirbtinai sukurtas bei perteklines valdymo sritis, kurios dubliuojamos, ir jas įgyvendinančias institucijas. Viskas tam, kad grąža visuomenei būtų didesnė, o valstybės biudžeto išlaidos - racionaliai taupomos", - teigia žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

Bioversija m7 2024 03 12

Įkurs naują agentūrą

Seimui priėmus galutinį sprendimą, bus likviduota VĮ RRA ir Programos „Leader" ir žemdirbių mokymo metodikos centras, o jų aktualios bei Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) eksporto ir importo priemonių administravimo funkcijos būtų perduotos vykdyti vietoj jų įkurtai naujai viešajai įstaigai - Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai. Agentūros savininkė būtų valstybė, o savininko teises ir pareigas įgyvendintų ŽŪM. Šiai agentūrai pavestos funkcijos būtų finansuojamos iš ŽŪM skirtų valstybės biudžeto asignavimų ir (arba) kitų lėšų.

Planuojama, kad šiais metais pertvarkai (atsiskaityti su atleidžiamais ir perkeliamais į naują agentūrą darbuotojais) reikės papildomų biudžeto lėšų apie 59 tūkst. eurų. Šias išlaidas numatoma finansuoti iš bendrųjų ŽŪM asignavimų. Tuo tarpu jau 2019 m., sumažinus darbuotojų skaičių 21 etatu, numatoma sutaupyti apie 248 tūkst. Eur, o 2020 m. ir vėlesniais metais - apie 384 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

Šiuo metu VĮ RRA patikėjimo teise valdo 806 kv. m. patalpas Vilniaus mieste, LEADER centras - 196 kv. m., be to, Vilniuje turi 21 kv. m. panaudos pagrindais ir 188 kv. m. nuomojasi Kaune.

Naujai viešajai įstaigai planuojama skirti 867 kv. m. bendrojo naudojimo ploto, agentūra turėtų įsikurti šiuo metu patikėjimo teise ŽŪM valdomose patalpose. Atsisakius šiuo metu patikėjimo teise valdomo turto, kurio likutinė vertė siekia  689 100 Eur, ir atsižvelgiant į tai, kad patalpos yra strategiškai gerose vietose - Vilniaus centre - tikėtina, kad pardavimo kaina bus bent trečdaliu didesnė, taigi tikėtina, kad valstybė gaus pajamų.

Mašinų bandymo stoties ateitis

Pertvarkius VĮ MBS į uždarąją akcinę bendrovę ir ateityje leidus ją privatizuoti, bus sutaupytos valstybės biudžeto lėšos, kasmet skiriamos šiai VĮ. Įmonės vykdomos funkcijos bus optimizuotos, atsisakyta valstybei nebūdingų funkcijų.

Po pertvarkos MBS šiuo metu vykdomas viešojo administravimo funkcijas vykdys ŽŪM ir Valstybinė augalininkystės tarnyba, nedidinant darbuotojų skaičiaus. Optimizavus veiklas ir darbuotojų skaičių, naujai įkurtai įmonei skirti valstybės biudžeto lėšų neplanuojama. Be to, privatizavus bendrovės akcijas, valstybė gaus pajamų.

Viešojo administravimo funkcijoms vykdyti 2016 m. šiai įstaigai buvo skirta 183 tūkst. eurų, iš jų darbo užmokesčiui - 137 tūkst. Eur. 2017 m. - 194 tūkst., iš kurių net 147 tūkst. eurų buvo skirti darbo užmokesčiui. Šiais metais biudžeto projekte numatyta 184 tūkst. eurų, iš jų darbo užmokesčiui - 140 tūkst. eurų.

„Pieno tyrimai" jungsis su „Gyvulių produktyvumo kontrole"

VĮ „Pieno tyrimai" planuojama pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę. Šios bendrovės akcijos priklausys valstybei. Pasak ministro B. Markausko, nepriklausomos, nešališkos, valstybės valdomos laboratorijos turėjimas gina silpnesniųjų pieno sektoriaus dalyvių - pieno gamintojų - interesus.

„Už superkamą žalią pieną jo supirkėjai kaip ir iki šiol atsiskaitys pagal privačiais interesais su pieno supirkimo ir perdirbimo dalyviais nesusijusios laboratorijos atliktų pieno tyrimų rezultatus. Taip užtikrinamas teisingas atsiskaitymas už superkamą pieną", - mano ministras.

Tolesniame pertvarkos etape, iki š. m. gruodžio 1 d., numatyta UAB „Pieno tyrimai" reorganizuoti jungiant su UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė". Tikimasi, kad po šio sujungimo panaudojant vienos įmonės turimą logistiką ir kitoje įmonėje įdarbintus kontrolės asistentus, dirbančius vietoje - ūkiuose, pieno ūkiai galės plačiau, pigiau ir paprasčiau naudotis reorganizuotos įmonės teikiamomis paslaugomis, o pastaroji galės pasiūlyti pigesnį, labiau prieinamą tyrimų ir paslaugų spektrą.

ŽŪM, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos