Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Pieno gamintojai dėl mokesčių prie sienos rėmė ministrą

Kaunas. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje dalyvavusiam žemės ūkio ministrui Broniui Markauskui teko išlaikyti savų - ūkininkų - kritikos laviną dėl vis sunkėjančios mokesčių naštos. Ministro išsakyti argumentai nelabai juos guodė, veikiau priešingai - piktino.

B. Markauskas iš pradžių pateikė geresnių žinių - gautas Vyriausybės pritarimas papildomoms nacionalinėms išmokoms, kurioms skirta 33,9 mln. eurų. Tikimasi, kad už pieną bus pradėta mokėti nuo rugsėjo 1 d. ar net anksčiau, už bulius ir karves žindenes žadama mokėti po Naujųjų metų. Ministras tikisi Europos Komisijos leidimo paankstinti tiesioginių išmokų mokėjimą, taip pat ir leidimo didesnėms avansinėms išmokoms.

Bioversija m7 2024 03 12

LPGA nariai į posėdį pasikvietė žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, kad išgirstų jo paaiškinimus dėl naujų mokesčių

Į 2008-2017 m. laikotarpį, pasak ministro, galima žvelgti taip: nors pereinamojo laikotarpio nacionalinė išmoka mažėja kasmet maždaug po milijoną eurų, parama pieno sektoriui didėja, didėja ir ES išmoka už pienines karves. Šiemet ji sudarys 26,7 mln. eurų. Papildomos tiesioginės nacionalinės išmokos už pieną sieks 15,2 Eur/t, o ES susietoji parama už pieninę karvę - 96 Eur.  

Sunkiausia ministrui B. Markauskui buvo išaiškinti padėtį dėl mokesčių sistemos pertvarkos, kuri palies ir ūkininkus. Tarp dviejų ugnių esantis ministras pripažino, kad jam nėra lengva ūkininkams pateisinti Vyriausybės veiksmus, tačiau jis teigė „negalintis nematyti viso vaizdo".

Derybos dėl mokesčių ūkininkams, pripažino B. Markauskas, buvo sunkios, bet kompromisų pasiekta daug. Pagrindinis jų - sutarta, kad iš 136 tūkst. ūkininkų, kuriems pagal pirminį pasiūlymą būtų tekę skaičiuoti bent jau gyventojų pajamų mokestį, šiuos mokesčius privalės skaičiuoti ir mokės tik PVM mokėtojai, tokių Lietuvoje yra 38 tūkst. ūkininkų.

Tarp dviejų ugnių esantis ministras bandė ūkininkams pateisinti Vyriausybės veiksmus

Pernai iš 38 tūkst., turėjusių prievolę mokėti PVM mokestį, jį sumokėjo tik 9 tūkst., reiškia, 29 tūkst. neturėjo pelno. Nuo 4 iki 8 tūkst. eurų pelno turėjo 1 484 ūkininkai ir žemės ūkio įmonės, nuo 8 iki 10 tūkst. eurų - 523, nuo 10 iki 15 tūkst. - 1 014, nuo 15 iki 25 tūkst. - 1 155, nuo 25 iki 50 tūkst. - 137, o virš 50 tūkst. - 624. Ir buvo 73 ūkio subjektai, kurių pelnas viršijo 250 tūkst. eurų.

Taip pat suderėta, kad bus vienų metų pereinamasis laikotarpis: 2018 m. iki 10 tūkst. eurų pelno gavę ūkininkai turės mokėti 5 proc., nuo 10 iki 30 tūkst. - progresine tvarka iki 10 proc., virš 30 tūkst. eurų pelno uždirbę - 10 proc. mokestį.

Sutarta dėl dalies papildomų išlaidų, kurias bus galima įtraukti į savo finansinę ataskaitą. Taigi, tarp šių išlaidų bus ir žemės įsigijimas, dėl ko ūkininkai ne kartą kėlė klausimą, išlaidos melioracijai.

Ministras vardijo daugybę ES šalių, kuriose apmokestinamos visos tiesioginės išmokos. Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje apmokestinamos tik kai kurios išmokos. Visiškai tiesioginės išmokos neapmokestinamos tik Lenkijoje ir Lietuvoje. LPGA tarybos nariai į tai iškart replikavo, kad Lietuvoje jos ir taip mažiausios.

„Jūsų pritarimo nesitikiu, bet drįstu prašyti jūsų supratimo, kad mokesčių politiką keisti reikėjo. Jeigu šiems pasiūlymams Seime bus pritarta, manau, bent jau kurį laiką ūkininkai turės ramybę ir mokesčiai nesikeis", - sakė ministras.  

Bet ir supratimo kol kas B. Markauskas nesulaukė. Posėdyje dalyvavęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas gana piktai reagavo į ministro kalbą. „Buvau ką tik viename pieno ūkyje Vokietijoje - ūkininkas spaudžia sūrį, gamina alų, gauna 700 eurų išmoką. Apmokestinkite man 700 eurų 20 proc., vis tiek liks 500 eurų, o ne 103, kaip mes gauname. Tad nereikia mums tokių pavyzdžių, kaip apmokestinamos tiesioginės išmokos kitose šalyse. Ir nereikia čia tų pasakų - džiaukitės, kad jums to šimto euriukų neapmokestiname", - ironiškai kalbėjo J. Talmantas ir vardijo didėjančius Sodros, gyventojų pajamų, akcizo mokesčius.

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas piktinosi Vyriausybės pasiūlyta mokesčių reforma

Ministrui ir LŪS pirmininkui pasikeitus gana griežtomis nuomonėmis, skirtingai įvertinus padėtį dėl mokesčių, J. Talmantas pažadėjo, kad ūkininkai netylės.

Jam pritarė ir Pauliukų ŽŪB pirmininkas Andrejus Štombergas, teigdamas, kad visos kainos išaugo dvigubai trigubai, kas kainavo 1 litą, dabar kainuoja 1 eurą. „O už pieną negaunu tos kainos, kurią gaudavau 2014 m. Kaip žmogui atlyginimą sumokėti, kai mūsų produkcijos kainos nepakilo nei du, nei tris kartus? Tai nuolat kartojame, bet niekas mūsų negirdi. Tik dar mokesčius didina. Suprantu, kad jeigu gaunu milijoną eurų pelno, tai galiu sumokėti 150 tūkst. pelno mokestį, bet visų akcizų ir kitų mokesčių nesuprantu. Kaip sveiku protu tai suvokti? O kiek mums žadėjo, kad nei kainos nesikeis, nei nebrangs niekas", - pyktį išliejo įprastai išorine ramybe dvelkiantis A. Štombergas.

Ministras pripažino, kad Andrejus teisus, bet šis atrėžė, kad toks atsakymas jo neguodžia. O ministrui žadant, kad visos Vyriausybės pastangos pasijus po pusmečio ar metų, LPGA tarybos nariai suūžė: „Kas pasijus? Į kurią pusę?" Taigi, ramaus gyvenimo nesimato niekam - nei ūkininkams, nei politikams.

LPGA tarybos nariai teiravosi ir dėl vandens bei šiukšlių mokesčio. Ministras tikino, kad tiems, kurie sunaudoja nuo 10 iki 100 kubų, to mokesčio nebus - taip sutarta su Aplinkos ministerija. Dėl mokesčio už šiukšles siūloma, kad savivaldybės gamybiniams pastatams turėtų skaičiuoti nuo išvežamo šiukšlių kiekio.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos