Agropolitika
Pasienyje su Baltarusija norima išnaikinti visas kiaules
2013-07-25

Vilnius. Baltarusijai kovojant su agresyviu afrikiniu kiaulių maru, Lietuva svarsto galimybę imtis radikalių priemonių - 10 kilometrų atstumu nuo sienos su Baltarusija išnaikinti visas kiaules. Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sakė, kad Lietuva prašo Europos Komisijos (EK) paramos, siekiant žmonėms kompensuoti nuostolius.

„Tokį prašymą esame pateikę Europos Komisijai, ir tikriausiai jau laikas apie tai pradėti kalbėti viešai. Mūsų nuomone, situacija yra sudėtinga. Buvome Šalčininkuose, kurie yra tarsi apendiksas geografine prasme, ir padėtis tokia, kad už 200 metrų baltarusiai naikina kiaules, o pas mus nedaroma nieko", - sakė J.Milius.

Skaičiuojama, kad jeigu EK prašymui pritars, Lietuvos apsienyje teks išnaikinti apie 10 tūkst. kiaulių.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

VMVT vadovas neprognozavo, kiek lėšų gali prireikti kompensacijoms. Anot jo, tam reikės pasitelkti ekonomistus, kadangi, be kiaulių naikinimo, siūloma pusmetį arba metus gyventojams neleisti auginti kiaulių pasienio zonoje, kad užkratas nepatektų į visą šalį.

J. Milius ketvirtadienį vyksta į Baltarusiją, kur dalyvaus susitikime su Baltarusijos ir Rusijos veterinarijos tarnybų vadovais. Pasak jo, viena iš susitikimo temų - kova su afrikiniu kiaulių maru. „Kalbėsime apie priemones, ką daro jie, ką darome mes ir ką galime padaryti kartu dėl prevencijos", - sakė J.Milius.

Tuo tarpu kitą pirmadienį Vilniuje rengiamas Baltijos šalių ir Lenkijos veterinarijos tarnybų vadovų susitikimas, kuriame taip pat bus aptariamos prevencijos priemonės.

Lietuva brandina planus pasienyje su Baltarusija pastatyti 500 kilometrų gyvūnų migraciją stabdančią tvorą - jai prašoma apie 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) europinės paramos. Lenkija nuo Baltarusijos norėtų atsitverti apie 420 kilometrų ilgio tvora.

Lenkijos žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimų, kad EK Lietuvos planuojamą sukurti buferinę apsaugos nuo kiaulių maro zoną įvertino kaip per griežtą ir perteklinę. Tačiau, anot J. Miliaus, pokalbiuose EK pareigūnai nėra kategoriški.

Baltarusija yra patvirtinusi du afrikinio kiaulių maro židinius, žiniasklaida skelbė, kad jų yra daugiau. Lenkijos pareigūnai nerimauja, kad agresyvus užkratas artėja prie šalies sienų ir ėmėsi dezinfekavimo priemonių pasienyje.

Lietuva nuo liepos pradžios dezinfekuoja transporto priemones, šią savaitę pradėjo valyti ir keleivių avalynę. Taip pat galioja apribojimai iš Baltarusijos į Lietuvą siekiant įsivežti maisto produktų, pašarų.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai