Agropolitika
Pamario žemdirbiai išgirdo ministro pažadą imtis griežtų priemonių
2013-11-25

Šilutė. Pamario žemdirbiai susitikime su žemės ūkio ministru Vigilijumi Jukna išreiškė susirūpinimą dėl potvynių nuplaunamo derliaus,  nefunkcionuojančių melioracijos sistemų bei sofos ūkininkų, turinčių Šilutės rajone žemių, bet negaminančių jokios produkcijos.

Šilutės rajone ministras V. Jukna lankėsi penktadienį. Kartu su kitais jį lydėjusiais asmenimis į rajoną atvyko Nacionalinės žemės tarnybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovai. Po oficialaus susitikimo ne vienas žemdirbys pasinaudojo galimybe asmeniškai išsakyti savo problemas kartu su ministru atvykusiems žemėtvarkos specialistams.

Anot žemdirbių, pastaraisiais metais krašte vis labiau įsigali vadinamieji sofos ūkininkai, teisėtomis priemonėmis genantys tikruosius žemdirbius nuo valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Žemdirbiai prašė juos apginti ir nuo rajono žemėtvarkininkų nekompetencijos.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Ministras Vigilijus Jukna su Šilutės rajono savivaldybės mere Daiva Žebeliene

Ministras V. Jukna teigė, kad į kovą su sofos ūkininkais kyla visa Europa: kuriama nauja aktyvaus ūkininko sąvoka, reiškianti, kad ateinantį finansinį laikotarpį sofos ūkininkams bus sudėtingiau gauti europinę paramą. Taip pat planuojama riboti galimybes fiziniams ir juridiniams asmenims įsigyti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės.

Šilutės rajonui, kuris užima Lietuvoje antrą vietą šalyje pagal melžiamų karvių skaičių ir trečią pagal auginamų gyvulių skaičių, aktualiai nuskambėjo ministro žodžiai apie tai, kad į aktyvus ūkininko apibrėžimą Lietuva labai nori susieti su gyvulių laikymu, tačiau dėl to vis dar tebevyksta diskusijos - daugelis senųjų ES šalių narių nepalaiko šios idėjos.

Pamario piktžaizdės

Savo nusiskundimus žemėtvarkininkų veikla ūkininkai iliustravo ne vienu pavyzdžiu, tarp kurių ir plačiau nuskambėję atvejai. Per pastaruosius pusantro mėnesio Lietuvos teismai priėmė du sprendimus, atskleidžiančius, kokios piktžaizdės kraujuoja Šilutės rajone.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė neskundžiamą nutartį, kuria panaikino net septynis Nacionalinės žemės tarnybos Šilutės skyriaus vedėjo Artūro Juočo įsakymus dėl rusniškių žemdirbių pageidaujamų valstybinės žemės sklypų perdavimo laikinai naudoti Usėnuose žolinių pašarų gamyba besiverčiančiai bendrovei „Goldengrass" ir įpareigojo Nacionalinę žemes tarnybą iš naujo išnagrinėti pareiškėjų prašymus dėl valstybinės žemės suteikimo laikinai naudotis.

Lietuvos aukščiausiasis teismas (toliau - LAT) pripažino matininką Aidas Guntarskį kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba, t. y. tyčinio suklaidinimo pirmumo teisę nuomotis valstybinę žemę turinčių pretendentų (jis melagingai nurodė žmonėms, kad laisvos valstybinės žemės rinktis nuomai nebėra, nors iš tikrųjų tuo metu tokių sklypų dar buvo ir jie buvo išnuomoti ne pirmumo teisę turėjusiems piliečiams, o bendrovei, kurioje anksčiau pats buvo dirbęs.

Ministras V. Jukna per vizitą Šilutėje viešai teigė: „Yra aštrių klausimų dėl žemės. Jeigu išsiaiškinsime, kad yra problemų dėl kažkieno nekompetencijos, bus imamasi griežtų priemonių. Aš tai pažadu."

Suskubti tvarkyti dokumentus

Susitikimo dalyviai nekantriai laukė naujienų ir apie žemės reikalus. ŽŪM Žemės ir išteklių politikos departamento direktorius Audrius Petkevičius priminė susirinkusiems, kad reikėtų paskubėti susitvarkyti žemės ūkio paskirties žemės pirkimo dokumentus, nes po Naujųjų metų jau nebebus galima to padaryti esamomis sąlygomis.

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad nuo kitų metų likusi laisva valstybinė žemė nebebus parduodama, o nuomojama ilgalaikės nuomos pagrindais. Nuo kitų metų įsigalios ir nauja teritorijų planavimo sistema - reikės mažiau įvairių dokumentų, daugiau atsakomybės teks savivaldybėms.

Šilutės rajonas melioracijos reikmėms gauna daugiausiai lėšų iš visų šalies rajonų, tačiau problemų šioje srityje vis dar gausu. Kitais metais, keičiantis valstybės biudžeto lėšų naudojimo prioritetams, tikimasi, kad melioracijos reikmėms bus skirta dvigubai daugiau lėšų, o polderiai taps viena iš prioritetinių sričių. A.Petkevičius paragino šilutiškius aktyviau naudotis ir ES parama melioracijai.

MŪ, ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai