Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
Negavusiems susietosios paramos gyvulių laikytojams skirs kompensacijas

Vilnius. Pavėlavę pateikti duomenis apie ūkinių gyvūnų būklės pasikeitimo įvykius ir dėl to susietosios paramos negavę ūkininkai turėtų sulaukti kompensacijos - žemės ūkio viceministras Saulius Cironka (nuotr.) patvirtino, kad ministrė atitinkamą įstatymą jau pasirašė.

Jis paskelbtas lapkričio 9 dieną (3D-659), ūkininkų paraiškos renkamos lapkričio 10-25 dienomis. Pirmiausia jas reikia teikti savivaldybėse, iš ten jos  keliaus į Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą (ŽŪIKVC) ir bus tikrinamos, ar tikrai tiek gyvulių buvo valdoje, ar jie išlaikyti reikiamą laiką ir pan. Pagal pasirašytą įsakymą, susietosios paramos negavusiems ūkininkams bus kompensuota pusė negautos sumos. Įprasta tvarka susietoji parama už mėsinius bulius siekia 108, už pieninius bulius - 78 eurus.

Gali būti, kad šio įsakymo vykdymas liks jau naujajai ministerijos vadovybei, tačiau viceministras S. Cironka nemano, kad tai galėtų ką nors pakeisti.

Bioversija 2024 04 15 m7

Susietoji parama neišmokėta už 13 tūkst. pieninių bulių ir daugiau kaip 14 tūkst. mėsinių galvijų, iš viso - už 2,8 mln. eurų. Susietosios paramos išmokos daliai gyvulių augintojų nebuvo paskaičiuotos iš dalies dėl pačių ūkininkų, iš dalies ir dėl jiems paslaugas teikiančių atsakingų asmenų kaltės.

Ministrė V. Baltraitienė šią problemą pripažino ir LPGA tarybos posėdyje neneigė, kad yra „ir mūsų, ir veterinarijos, ir GPK kaltės, nes laiku nesuvaikščiojo dokumentai." Ūkininkai nebuvo tinkamai informuoti, kad atsirado griežtų reikalavimų - ūkinio gyvūno atvedimo, išvežimo į kitą laikymo vietą ar bandą duomenis laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi įregistruoti Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje (ŪGR) arba pranešti teritorinei VMVT. To nepadarė 30 proc. ūkininkų.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė, pirmoji iškėlusi problemą, sutinka, kad yra ir pačių ūkininkų kaltės, jog gyvulys nebuvo laiku užregistruotas. Tačiau LMGAGA direktorė mano, kad kol sistema neveikia be priekaištų, ūkininkus reikia papildomai informuoti apie atsiradusius naujus reikalavimus.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis taip pat išsakė pieno ūkių savininkų pasipiktinimą informacijos stoka ir biurokratiniais trukdžiais, nes vyksta duomenų dubliavimas. Ūkininkams šiuos reikalavimus jis bando išaiškinti rengdamas seminarus įvairiuose Lietuvos rajonuose.

Iš tiesų ŪGR galioja dviguba pranešimų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą sistema, t. y., pranešama apie išvežimą ir atvežimą. Jei trūksta vieno pranešimo, tada gyvūnas, teigia ŽŪM, tarsi „plaukioja ore". Todėl labai svarbu, kad ūkinių gyvūnų laikytojai laiku praneštų apie galvijų, avių, ožkų perkėlimą ir kaitą. Ministerija ragina ūkinių gyvūnų laikytojus nepasitikėti gyvūnų vežėjais, žadančiais „nurašyti gyvulius". Gyvūnų vežėjai neturi teisės tvarkyti ūkinių gyvūnų perkėlimo ir kaitos dokumentų už ūkinio gyvūno laikytoją.

Gyvulių laikytojai, vėluojantys teikti duomenis apie ūkinių gyvūnų būklės pasikeitimo įvykius, nebaudžiami administracine tvarka, tačiau teikiant ES paramą jiems taikomos sankcijos - neskiriama susietoji parama už ūkinius gyvūnus. Taip ir nutiko šiemet didelei daliai ūkininkų, nespėjusių įsigilinti į naująją tvarką.

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos