Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
Ministras: pradėjus darbą pasitikėjimo buvo mažiau Papildyta
LRS kanceliarijos (I. Šilenkovos) nuotr.

Vilnius. Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui vėl tenka atsakinėti į klausimus dėl pasitikėjimo, kurį, panašu, netrukus teks pasitikrinti ir oficialiai – Seimo opozicija teigia renkanti parašus po dar viena interpeliacija.

Klausimų, ar ūkininkai ir visas žemės ūkio sektorius pasitiki tiek ministru, tiek Žemės ūkio ministerija, K. Navickui nepavyko išvengti ir antradienį per Seime vykusį Vyriausybės pusvalandį.

Seimo nariams teiraujantis, ar jis vis dar turi sektoriaus pasitikėjimą, ir pasiūlius čia pat, nelaukiant interpeliacijos, jį patikrinti slaptu balsavimu, K. Navickas teigė Seimo procedūrų neketinantis keisti, o nuomonių dėl pasitikėjimo juo yra įvairių.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Galiu tvirtai pasakyti, kad pasitikėjimo buvo mažiau, kai pradėjau darbą. Paskutinius metus tikrai intensyviai dirbome su visomis asocijuotomis organizacijomis, dialogas atsirado. Natūralu, kad Strateginis planas, su žaliuoju kursu susijusios priemonės erzina ūkininkus, jų yra daug, jos naujos, neįprastos“, – sakė ministras ir pridūrė, kad jo ir viceministro susitikimai su žemdirbiais visoje Lietuvoje pakeitė padėtį: „Manau, dialogas yra visai kitokiame kokybiniame lygmenyje.“

Ministro teigimu, kai kurių asociacijų vadovų gyvenimo tikslas yra jį būtinai atstatydinti. „Jų tokia teisė“, – komentavo žemės ūkio ministras.

Per Vyriausybės pusvalandį Seimo plenarinių posėdžių salėje ministras parlamentarams taip pristatė netrukus prasidėsiančio pasėlių deklaravimo aktualijas ir pieno krizės sprendimo eigą, atsakė į klausimus.

Deklaravimas prasidės numatytu laiku

Pasak K. Navicko, žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidės balandžio 17 d., kaip ir planuota. Kitą savaitę Žemės ūkio duomenų centras pradės teikti konsultacijas, visą deklaravimo laikotarpį veiks pagalbos linija.

Prasidėjus deklaravimui, bus galima pateikti visiškai įbraižytus plotus. „Su savivaldybių atstovais turėsime karantininę savaitę pamatyti, ar viskas gerai veikia. Tuomet paraišką reikės tik patvirtinti“, – kalbėjo K. Navickas.

Jis priminė, kad iš pradžių rajonuose važiuota pristatyti Strateginio plano, ir pridūrė, jog dabar visuose rajonuose bus pristatomos deklaravimo aktualijos. Taip pat minėta, kad žemdirbiai jau iš dalies gali susipažinti su GAAB.

Viešojoje erdvėje vis pasigirsta kritikos, kad Lietuva esą išsikėlė aukštus aplinkosauginius reikalavimus, ko kitose šalyse nėra. Į tai sureagavo ir ministras.

„Dažnai kartojama, kad esame išsikėlę aukščiau nei kitos šalys aplinkosauginius reikalavimus. Panašu, ima atrodyti taip, lyg tai būtų tiesa. Tačiau pažiūrėjus į statistiką, kaip jos veikia, palyginus su kitomis šalimis, akivaizdu, kad esame vidurkyje, kažkokių pirmūniškų veiksmų nematome. Negali kalbėti pagal vieną fragmentą ir sakyti, kad jis daugiau, kai kitoje vietoje yra išimčių“, – kalbėjo K. Navickas.

Anot jo, ES šalys pasirinko įvairių strategijų, Lietuvos kryptis – labiau remti gamybines veiklas. Anot jo, pavyzdžiui, pažiūrėjus į parama augalų kaitai, matosi, kad Vokietija tam skira gerokai mažiau lėšų nei Lietuva.

Pieno krizei spręsti tebesitikima EK pagalbos

Tebesitęsiant pieno krizei ir Europos Komisijai (EK) neskyrus tam paramos, ministras sako, kad pagalba Lietuvai galėtų būti numatyta kitame, jau ruošiamame EK pakete. Komisijai pateikta papildoma informacija, dirbama diplomatiniais kanalais, veiksmai koordinuojami kartu su Latvija, tad tikimasi palankaus sprendimo.

Jis taip pat priminė, kad šiandien – paskutinė diena, kai laukiama pastabų dėl taisyklių, pagal kurias nuo pieno krizės nukentėjusiems ūkininkams bus paskirstyti 8 mln. eurų. Pageidavimų ir pastabų iš socialinių partnerių gauta daug. Anot K. Navicko, į kai kuriuos dėl objektyvių priežasčių neįmanoma atsižvelgti, tačiau bus susitinkama su jas pateikusiomis organizacijomis ir ieškoma sprendimų.

Pasak jo, problemų skirstant paramą kyla dėl to, kad Žemės ūkio duomenų centras duomenis renka apie bazinę ir perskaičiuotą pieno kainą, o tokiu atveju nematyti priedų ir priemokos. Norint tai išsiaiškinti, administracinė našta tampa sunkiai suvaldoma.

Kritikos girdisi ir dėl to, kad parama vargu ar pasieks ekologinio pieno gamintojus. „Tuose duomenyse, kuriuos valdome, ekologinis ar ne ekologinis, neišskiriama, vadinasi, reikia rasti mechanizmų ir tą informaciją susirankioti rankiniu būdu. (...) Rytoj, poryt susitiksime, aptarsime ir, manau, rasime visiems priimtiną sprendimą“, – kalbėjo K. Navickas.

Gaunama pastebėjimų ir dėl paramos kooperatyvams, nors jų nariams didesnė parama numatyta teisės akto projekte. Nors nuo pat krizės pradžios ŽŪM kartoja, kad vienas iš būdų ją spręsti – kooperuotis, ūkininkai teigia, kad šiuo metu kooperuoti ūkininkai gauna mažesnę kainą nei kooperatyvams nepriklausantys, tad jokios paskatos kooperuotis nėra.

„Tai yra labai blogas dalykas. Mūsų darbuotojai, kurie turi institucinę atmintį, sako, kad buvo su pieno gamintojais nerašytas susitarimas, jog tokio ignoravimo nebus – kaip tik kooperatyvams bus pridedamas simbolinis, bet to neįvyko“, – teigė ministras.

Rengiama interpeliacija

Seimo opozicija antradienį ketino pabaigti rinkti reikiamus parašus dėl interpeliacijos žemės ūkio ministrui K. Navickui. Vis dėlto vakare opozicija pareiškė interpeliacijos rengimą stabdanti iki ketvirtadienio, nes kilo papildomų klausimų atsistatydinus premjerės patarėjui Ignui Jankauskui.

Iki ketvirtadienio planuojama interpeliacijos klausimus susisteminti, surinkti ją palaikančių parlamentarų parašus ir tuomet jau įteikti Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen,

Pranešama, kad daugiausia interpeliacijos klausimų susiję su krize pieno sektoriuje, reformomis ministerijos pavaldžiose įstaigose, problemomis skirtingose žemės ūkio šakose. Dalis interpeliacijos klausimų – dėl „valstybininkų skandalo“, personalijų.       

Įteikus interpeliaciją K. Navickas privalės ne vėliau kaip per dvi savaites atsakyti į  klausimus ir pateikti juos Seimui. Išklausius ministro atsakymus, speciali komisija pasiūlys parlamentarams pritarti arba nepritarti atsakymams. 

Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas nepatenkinamu ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks Seimo nutarimo projektas turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės, tai yra ne mažiau kaip 71 Seimo nario balsu. 

K. Navickas netrukus turėtų pradėti dirbti Seime. Jis užims iš parlamento besitraukiančio Mykolo Majausko, išrinkto pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašą, vietą.

Pats trauktis iš ministro posto neketina

Vis dėlto dar net neįteikus interpeliacijos, antradienį nerimo kalbos apie žemės ūkio ministro likimą. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkui Kaziui Starkevičiui pareiškus, kad sprendimas dėl jo gali būti priimtas dar iki interpeliacijos, ministras tikino pats trauktis neketinantis. 

„Tegul Kazys plėtoja, aš nekomentuosiu, nes kol kas jokių prielaidų, kad būtų kitaip ir aš nelaukčiau interpeliacijos, neturiu“, – BNS sakė K. Navickas.

„Dabar net neturiu interpeliacijos, tai ką galiu komentuoti. Jei kažkas bėga į priekį, tai tegu bėga, bet čia Kazio nuomonė, tai jo ir klauskite, neturiu ką komentuoti“, – pridūrė jis. 

Valdančiųjų konservatorių atstovas K. Starkevičius, paklaustas, ar jo nuomone, ministras gali toliau dirbti Vyriausybėje, LRT radijui teigė manantis, jog sprendimą priims premjerė arba pats ministras.

„Jis yra Vyriausybės narys, tai sprendžia premjerė arba ir pats ministras turi spręsti. Jau buvo viena interpeliacija, iš savo patirties neatsimenu, kad vienam ministrui būtų dvi interpeliacijos, taip kad čia irgi kažką pasako“, – teigė parlamentaras.

„Turi priimti premjerė sprendimą, ir galvoju sprendimas vienoks ar kitoks bus, arba pats ministras turi apsispręsti. (...) Aš galvoju, kad iki tol (interpeliacijos – BNS) bus priimti sprendimai“, – sakė K. Starkevičius. 

Šaltinis: manoūkis.lt, BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos