Agropolitika
Maskvoje rimtų pokalbių dėl lietuviško pieno dar nevyksta
2013-10-10

Vilnius/Maskva. Maskvoje įvykęs Lietuvos ir Rusijos žemės ūkio ministrų susitikimas jokių apčiuopiamų rezultatų lietuviško pieno produkcijos eksporto atnaujinimo srityje nedavė. Ministrai V. Jukna ir N. Fiodorovas tik apsikeitė nuomonėmis apie esamą padėtį, nebuvo įvardytos net pieno karo priežastys.

Žemės ūkio ministro atstovė spaudai Ramunė Visockytė pareiškė, kad tai buvo priėmimas visiems parodos „Auksinis ruduo" dalyviams, mandagumo renginys, todėl jokių pokalbių nevyko. Tačiau buvo duotas signalas, kad visų pirma turi vykti pareigūnų, specialistų derybos ir jie kalbėtųsi tarpusavyje. Politikų įsikišimas įmanomas tik paskiausiu atveju.

Rusijos sprendimą imtis ribojimų prieš Lietuvos vežėjus tikriausiai lėmė politinės priežastys, tačiau jos neturėtų trukti ilgai, mano premjeras Algirdas Butkevičius. Jo žiniomis, sustiprinta vilkikų patikra kol kas naikinama tik Lietuvos-Kaliningrado pasienyje, dėl kitų pasienio sričių kol kas dar kalbamasi.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Aiškintis padėtį ketvirtadienį į Maskvą vyksta premjero patarėjas Antanas Vinkus. Jis įgaliotas kalbėtis su Rusijos vartotojų teisių tarnybos „Rospotrebnadzor" vadovu Genadijumi Oniščenka dėl pieno produktų blokados Rusijoje.

Vyriausybės vadovas pridūrė, kad kitą savaitę Lietuvoje šie klausimai bus aptarti su į Vilnių atvyksiančiu Europos Komisijos Prekybos direktorato pavaduotoju.

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba paragino biržoje kotiruojamas didžiausias šalies pieno perdirbimo įmones įvertinti savo padėtį, Rusijai uždraudus jų gaminių importą, ir apie tai rinkos dalyviams pranešti viešai.

Antradienį tik „Rokiškio sūris" per Vilniaus biržą pranešė, kad sustabdė gaminių išvežimą į Rusiją, kurioje pardavimai sudaro apie 20 proc. visos grupės apyvartos. Kitos trys įmonės - daugiausia eksportuojančios „Pieno žvaigždės", Vilkyškių pieninė bei „Žemaitijos pienas" rinkos kol kas neinformavo. Pastarųjų dviejų įmonių vadovai atsitvėrė tylos siena ir nebendrauja su žiniasklaida.

Ketvirtadienį pranešta, kad "Rokiškio sūrio", "Pieno žvaigždžių", "Žemaitijos pieno" vadovai, taip pat mėsos bendrovės "Biovela" atstovai vyksta į Maskvą susitikti su "Rospotrebnadzor" vadovu Genadijumi Oniščenka.

Kreipimasis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl Rusijos lietuviškai produkcijai taikomų apribojimų yra Europos Komisijos (EK) kompetencija, teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis taip pat sako, kad Lietuva savo ruožtu stengiasi, jog EK gautų reikiamą informaciją - tiek, kiek reikia, ir tokios, kokios reikia.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, jog Rusijos sprendimas uždrausti lietuviškų pieno produktų importą nėra naujiena, nes Lietuva ir kitos šalys jau yra patyrusios ne vieną blokadą. Dalia Grybauskaitė teigia bendraujanti su Europos Komisijos vadovu, kad ji kreiptųsi į Pasaulio prekybos organizaciją.

Latvija visiškai remia Lietuvą, kuriai Rusija įvedė prekybos ribojimus, ketvirtadienį pareiškė Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius. Ministro teigimu, Rusijos sankcijos yra nepagrįstos, o Europos Sąjunga (ES) turi būti vieninga.

Maskva tikina, kad tokių priemonių ėmėsi dėl padažnėjusių pažeidimų, bet Lietuvos ir ES pareigūnai teigia, kad Rusijos veiksmus lėmė politinės priežastys.

Pagal BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai