Agropolitika
Kaip deklaruosime pasėlius šiemet
2019-02-06
pixabay.com nuotr.

Vilnius. Pasėlių deklaravimas šiemet vyks pagal atnaujintas taisykles – skirsis išmokų už vasarinius ir žieminius posėlius mokėjimo tvarka, sušvelnintos sankcijos už neteisingą deklaravimą, numatytas išmokų ribojimas.

Praėjusių metų deklaravimo rezultatai rodo ūkių stambėjimo tendenciją – 2018 m. žemės ūkio naudmenas deklaravo 128 tūkst. pareiškėjų (2,5 tūkst. mažiau negu 2017 m.), deklaruojamas plotas siekė 2,91 mln. ha (15,8 tūkst. ha daugiau negu 2017 m.).

Nors žalinimo išimtys skatino deklaruoti daugiau azotą kaupiančių augalų, tačiau draudimas naudoti augalų apsaugos produktus sumažino 2018 m. azotą kaupiančių augalų plotą 2,7 karto – iki 98 tūkst. ha (2017 m. – 263 tūkst. ha). Dėl šio pokyčio ir leidimo posėliui naudoti žieminius augalus, posėlių plotas padidėjo daugiau kaip 10 kartų – nuo 4 iki 45 tūkst. ha 2018 m.

3 Paragrafas delaval

Pasėlių deklaravimo naujovės buvo pristatytos Žemės ūkio ministerijos susitikime su savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistais.

Išplėtus posėliui tinkamų augalų sąrašą (įrašius žieminius augalus), nusikėlė galimas šio įsipareigojimo laikas, o tuo pačiu ir žalinimo išmokų mokėjimas. Užsitęsus kontrolei nebuvo galimybės mokėti avansinių išmokų ir pagrindinės išmokų dalies. Todėl nuspręsta skirstyti posėlinius augalus į žieminius ir vasarinius. Ūkininkai, kurių posėlį sudarys vasariniai augalai (jų yra dauguma), gaus tiesiogines žalinimo išmokas įprasta tvarka (avansą – iki naujųjų metų, o po naujųjų metų pagrindinę dalį).

Deklaruojant žalinimui skirtą posėlį jį reikės priskirti vienai iš subgrupių: žieminių augalų posėlio kodas ŽP, vasarinių augalų – VP.

Sušvelnino sankcijas

Kaip informuoja Žemės ūkio ministerija, pagal pakeistas taisykles už neteisingai deklaruotus pasėlius, kurie žymimi kodais KTŽ, DAK, DUK, tiesiog nebus mokamos išmokos.

Jei bus nustatyta, kad lauke auga kitas nei deklaruojamas susietajai paramai gauti pasėlis, neteisingo deklaravimo sankcija bus taikoma tik susietajai paramai, o kitoms tiesioginėms išmokoms ši sankcija nebus taikoma, jeigu kitas rastas pasėlis galės būti tinkamas tiesioginėms išmokoms gauti.

Pareiškėjams, pretenduojantiems į susietąją paramą už vaisių ir uogų auginimą ir nenuėmusiems derliaus laiku (iki einamųjų metų lapkričio 15 d.), parama bus nemokama tik už tuos laukus, kuriuose užfiksuotas pažeidimas.

Pažeidus geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) 5 standarto reikalavimą, draudžiantį auginti kaupiamuosius žemės ūkio augalus statesniuose nei 12 proc. šlaituose, bus taikoma ne 20 proc., o 3–5 proc. sankcija.

Išmokų lubos

Anot ŽŪM pranešimo, nuo 2019 m. taikomas išmokų ribojimas didžiausiems paramos gavėjams. Didžiausia pagrindinių išmokų suma negalės būti didesnė kaip 150 tūkst. eurų (prieš tai iš sumos, viršijančios 150 tūkst. eurų bus atskaičiuojami faktiškai išmokėti atlyginimai ir su darbo užmokesčiu susiję mokesčiai).

Išmokų mažinimas gali būti taikomas tik nuo deklaruotų maždaug 2 tūkst. 400 ha.

Pareiškėjams suteikiama galimybė patiems spręsti dėl pasitaikančių dvigubo deklaravimo atvejų. Pavyzdžiui, nustačius persidengimą, pareiškėjams, kurių deklaruoti plotai persidengia, ŽŪIKVC  gali perduoti jų asmens duomenis (vardą, pavardę arba įmonės pavadinimą, valdos atpažinties kodą, telefono numerius, elektroninio pašto adresą). Taip pat gali perduoti ir persidengiančių deklaruotų plotų informaciją (KŽS numerį, lauko numerį, persidengiantį plotą).

Išmokų dydžiai

Bendra 2019 metų tiesioginių išmokų už plotus ir gyvulius suma po perskirstymo sieks 483,68 mln. eurų (praėjusiais metais sudarė 475,31 mln. eurų).

Nustatyti preliminarūs vidutiniai numatomi išmokų dydžiai už ha pagal atskiras paramos schemas: VIPS išmoka – 64 Eur, žalinimo išmoka – 50, pirmųjų hektarų išmoka – 58, jaunojo ūkininko išmoka – 48 Eur.

Preliminarūs vidutiniai susietosios paramos išmokų dydžiai: už baltyminius augalus – 50 Eur/ha, lauko daržoves – 344 Eur/ha, uždaro grunto daržoves – 210 Eur/a, vaisius ir uogas – 240 Eur/ha, sertifikuota javų sėklą – 15 Eur/ha, cukrinius runkelius – 94 Eur/ha, melžiamas karves – 107 Eur, pieninių veislių bulius – 79 Eur, mėsinius galvijus – 91 Eur.

Pasėlių deklaravimo pradžia bus paskelbta žemės ūkio ministro įsakymu. Deklaruoti pasėlius reikės iki birželio 6 dienos.

MŪ inf.

Tiesioginių išmokų 2019 m. administravimo ir kontrolės taisyklės

Gudinas - mobilioji apacia

(12)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • A

  Nuo 500 ha neturi būti jokių išmokų. Jei įstatymu numatytas vienam asmeniui maksimalus žemės kiekis 500 ha, tai ir išmokomis neturi būti skatinami didesni plotai. Be to dideli ūkiai ir taip pakankamai stiprūs, todėl visiškai nebūtina juos remti ne tik tiesioginėmis išmokomis, bet ir parama investicijomis privalo būti ribojama.

 • Ukininke

  Ismokas riboti reikia, bet gal reiketu remtis lenku pavyzdziu kur nuo 500 ha mokama proporcingai maziau yra mokama. O nuo 1000 ha nemokamos ismokos

 • tom

  Pamirsk tu tuos ribojimus, niekas ju nepramus. Ir pirmuju 60 niekas nerems, dar ir nuo pirmu 30 nuims.

 • Uz

  Ismoku ribojima nuo 60000 ir pirmuju 60 ha remima

 • Kaimiete

  O kam riboti ismokas,kiek sugebejom nusipirkt.tiek turim.o nuomotis galima daug ukininku senjorai.bet jei sedi ant keliu ha ir vyna ar alu geri.tai ko nervotis,kad kitas turi daug

 • Ekologas

  Čia galima pasirašyti peticiją dėl išmokų sumažinimo iki 60000 Eur- https://www.peticijos.lt/visos/75084/del-zum-vykdomo-smulkiu-seimos-ukiu-zlugdymo/

 • Nerijus

  Ūkininkų pririnkom kas čia gali būt geriau. Apskritai pagal valstybės teisės teoriją vienas valstybės savokų yra viešpataujančios klasės poreikių tenkinimas. Tai ta klasė ir tenkina savo poreikius. Apskritai dėl išmokų lubų neturėjo balsuoti nei vienas ūkininkas.

 • Ak

  Aisku valdžioj stambieji darosi sau,bet jie smarkiai rizikuoja,nes smulkiųjų žymiai daugiau

 • Na ir

  Na nežinau į ką mes lygiuojamės, ko gero į didelių dvarų kūrimą. Reiktų bent jau nuo 1000 ha jokių išmokų.

 • R0mas

  Kiek teko girdėt stambieji spaudžia ministeriją del pirmù 30 Ha išmokų panaikinimo

 • Kilimandžaras

  Atsižymėjo ŽŪM'as prieš ES kad mažina išmokas. Nors niekam nesumažins.

 • naujiena

  ismokas mazins nuo 2400 ha, nu verta demesio.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai