Agropolitika
Apynasris sofos ūkininkams veržiamas vis stipriau
2014-04-04

Vilnius. Nuo šiol šieno ir šienainio ritinius išvežti iš laukų privalu visiems žemdirbiams, o ne vien pamario ūkininkams. Pamario ūkininkai pirmieji kėlė šią problemą, kadangi laukuose palikti ritiniai polaidžio metu kemša melioracijos įrenginius ir pralaidas. Pamario krašto problemoms spręsti skirti reikalavimai dabar privalo būti taikomi visoje šalyje, o nesilaikantiems jų grės sankcijos.

Praėjusių metų rugpjūtį priimti Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų aprašo pakeitimai kėlė žemdirbių pasipiktinimą, nes juose buvo numatyta, kad šieno, šienainio ir siloso ritinius iš laukų privalo išvežti tik pamario ūkininkai. Šilutės ir Pagėgių savivaldybės žemdirbiai bei valdžia, užuot džiaugęsi, kad po laukus, užkimšdami melioracijos įrenginius ir vandens nutekėjimo pralaidas, nebeplaukios ritiniai, liko nepatenkinti data, iki kurios privalu juos išgabenti. Dabar apynasris stipriau užveržtas visos šalies sofos ūkininkams, ūkinė tvarka bus kontroliuojama griežčiau.

Kovo pabaigoje Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pakeitė GAAB reikalavimų aprašą ir patikslino paramos gavėjų įsipareigojimus. Teisės akte numatyta, kad šieno, šienainio ir siloso ritiniai ar kitu būdu supresuota nupjauta žolė turi būti išvežta iš lauko arba sukrauta į rietuves iki kiekvienų metų spalio 15 d.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Anksčiau ši nuostata buvo taikoma tik su kasmetiniais potvyniais susiduriančiose savivaldybėse: Šilutės rajono Rusnės, Šilutės, Kintų, Juknaičių, Usėnų seniūnijų teritorijose ir Pagėgių savivaldybės Pagėgių, Lumpėnų ir Stoniškių seniūnijų teritorijose. Dabar šieno ir šienainio ritiniai turi būti išvežti iš lauko visoje šalies teritorijoje, tačiau šiam darbui atlikti terminas prailgintas dviem savaitėm (anksčiau buvo iki kiekvienų metų spalio 1 d.).

Kaip žinia, žemdirbiai, deklaruojantys pievas ir ganyklas, turi laikyti ūkinius gyvūnus, įregistruotus Ūkinių gyvūnų registre. Šiais metais vienam deklaruotų pievų ir ganyklų hektarui, už kurį prašoma tiesioginių išmokų, turi tekti ne mažiau kaip 0,3 sutartinio gyvulio (SG) vienam ha (anksčiau buvo ne mažiau kaip 0,2 SG/ha).

Naujosios taisyklės taip pat numato, kad plotai, deklaruoti kaip ,,Daugiametės ganyklos (pievos) (5 m. ir daugiau), skirtos prekinei žolinės produkcijos gamybai", turi būti ne rečiau kaip kartą per metus (iki kiekvienų metų rugpjūčio 1 d.) nušienaujami.

„Anksčiau buvo galima dalį nuganyti, ne tik nušienauti. Dabar, jei deklaruojamos ganyklos, skirtos prekinei žolinės produkcijos gamybai, būtina nušienauti", - pabrėžia ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolita Kavaliauskaitė.

Ankstesnėje teisės akto redakcijoje buvo nurodoma, kad ganyklų pievų plotai neturi būti medžiais apaugę taip tankiai, kad nebūtų prieinami gyvuliams ganyti. Dabar reikalavimai sugriežtinti. Numatyta, kad ariamojoje žemėje, ganyklų arba pievų, taip pat daugiamečių ganyklų arba pievų plotuose neturi būti krūmų ir medžių, išskyrus pavienius medžius, kurie yra tradicinio kraštovaizdžio dalis ir kurie ariamojoje žemėje netrukdo auginamos produkcijos gavimui tokiu pat būdu, kaip ir plotuose, kuriuose nėra pavienių medžių.

„Pakeitimuose apibrėžta, kas yra pavieniai medžiai. Anksčiau pakankamai dažnai būdavo prašoma paaiškinti, ką reiškia ši sąvoka, todėl dabar nurodytas ne tik aukštis, bet ir atstumas tarp medžių. Pavieniais medžiais laikomi medžiai, kurių vidutinis aukštis yra ne mažesnis kaip 5 m ir kurie vienas nuo kito nutolę ne mažiau kaip 5 m", - pasikeitimus komentuoja J. Kavaliauskaitė.

Taip pat patikslinta, kaip turėtų būti vykdomas reikalavimas pavojingų medžiagų, kad jos nepatektų į požeminius vandenis, laikymui.  Pavojingos medžiagos turi būti laikomos taip, kad būtų išvengta jų tiesioginio ar netiesioginio patekimo į požeminį vandenį. Pavojingų medžiagų talpyklos (pvz., kuro talpyklos, augalų apsaugos priemonių ar mineralinių trąšų  pakuotės, pavojingų medžiagų laikymo konteineriai) turi būti sandarios, be įtrūkimų ar kitokių mechaninių pažeidimų ir laikomos ant nelaidaus pagrindo, kuris apsaugotų nuo pavojingų medžiagų patekimo ant žemės.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai