manoukis new-logo.jpg
Vasario 21 d., Antradienis
   
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93

NAUJIENOS > Agropolitika

Dėl ko nerimauja grūdų augintojai

2017-02-13
Dėl ko nerimauja grūdų augintojai

Akademija (Kėdainių r.). Lietuvos grūdų augintojų asociacijos nariai praėjusią savaitę turėjo galimybę padiskutuoti su žemės ūkio ministru Broniumi Markausku apie aktualiausias problemas, kurių susikaupė ne viena: pradedant iš valstybės nuomojamos žemės naudojimu, ūkių susietumo nustatymo kriterijais, baigiant sofos ūkininkų pažabojimu.

Ūkininkai kėlė klausimą, koks likimas laukia vadinamųjų trihektarininkų žemės. Tai asmenys, kurie neturėjo lėšų išpirkti nepriklausomybės pradžioje jiems priskirtą asmeninio ūkio žemę (2-3 ha) arba iš viso net netvarkė išpirkimo procedūros, ir dabar visa ta žemė grįžta į valstybinės žemės fondą.

„Ir tai nėra pavieniai atvejai. Vien tik Kauno rajone tokių žmonių yra ne viena dešimtis. Situacija labai paini. Tai žemei reikėtų taikyti kažkokią išimtį", - siūlė Kauno rajono ūkininkas Romas Majauskas

Aušrys Macijauskas pasiūlė, kad su žemės nuoma reikia tvarkytis panašiai kaip su žemės pirkimu. „Pirkimo taisyklėse aiškiai apibrėžta, kad pirmumą turi nuomininkas, paskui kaimynai. O nuomos taisyklių jokių nėra. Kažkada pirmumą turėjo jaunieji ūkininkai, o paskui padarė taip, kad kas gudresnis, tas ir pirmesnis. Šiandien matyti, kad žemės nuoma tampa problema, nes čia nėra jokių saugiklių", - kalbėjo A. Macijauskas.

„Su Nacionaline žemės tarnyba mes bandome inicijuoti pertvarkas, bet ten yra juoda skylė", - atvirai pripažino žemės ūkio ministras B. Markauskas. Valstybinės žemės pardavimas dabar yra sustabdytas ir apskritai neaišku, kiek dar valstybinės žemės turima, tačiau per metus ar pusantrų žemės reforma turi būti galutinai užbaigta ir tuomet turės paaiškėti tikslūs skaičiai.

„Beje, tie ūkininkai, kurie buvo paėmę valstybinę žemę išsimokėtinai, vėluoja mokėti įmokas ir dabar ta vėluojama suma sudaro jau 60 mln. eurų. Žinoma, vėlavimą galima paaiškinti tuo, kad žemdirbiams buvo tikrai sunkūs metai, bet pats faktas dar toliau „pastumia" likusios valstybinės žemės pardavimo klausimus", - sakė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas

Panevėžio rajono ūkininkas Ovidijus Pečeliūnas iškėlė klausimą dėl žemės, kuri bus reikalinga geležinkeliui „Rail Baltica" tiesti. „Ar būtų įmanoma už šią žemę kompensaciją mokėti ne tik pinigais, bet ir valstybine žeme, kurią dabar ūkininkas nuomoja ar kuri yra šalia jo dirbamų laukų? Juk geležinkelio reikmėms paimamas vos ne šimto metrų pločio žemės ruožas per visą šalies teritoriją", - sakė O. Pečeliūnas.

Ministras žadėjo, kad tikrai neturėtų kilti problemų dėl vienokio ar kitokio tokio kompensavimo pasirinkimo galimybės. Dar daugiau - pasak ministro, turėtų būti kompensuojamos ir negautos pajamos iš žemės ūkio veiklos už numatytą laikotarpį (15 metų).

Žemdirbiai kėlė ir pastaruoju metu paaštrėjusį klausimą dėl ūkių susietumo. Kaip jis konstatuojamas? Susietumas tikrinamas du kartus - pateikus paraišką ir pradėjus vertinti projektą. Net ir realiai ne vienus metus ūkininkaujantys žemdirbiai, gyvenantys su taip pat ūkį turinčiais tėvais, nuogąstauja - kas bus, jei tikrintojai jų ūkiuose įžvelgs susietumą? Kaip reikės įrodyti savo tiesą? Gal tokiais atvejais būtų galima remtis seniūno išduoda pažyma, nes kas geriau negu vietos seniūnijos pareigūnai žino, ar žmogus tikrai ūkininkauja, ar tik fiktyviai?

„Suprantu, kad ta patikra nervina. Jei tikrai realiai ūkininkauja tėvas, sūnus, o gal ir dukra - tvarka, jokių problemų neturėtų kilti, net jei jie ir gyvena viename name. Bet kiek yra tokių ūkių, kurie realiai neūkininkauja, kuris gavęs jaunojo ūkininko paramą sėdi kur nors Airijoje? Gal kai kam ir atrodo, kad NMA tikrintojai kabinasi smulkmeniškai, bet ta priemonė buvo tam ir įvesta, kad susieti pagaliau ūkiai būtų išaiškinti", - aiškino B. Markauskas, žadėdamas pats nuvažiuoti į vieną kitą ūkį pasirinktinai ir įvertinti jų susietumą.

Aušrio Macijausko nuomone, paramos dydį logiškiausia susieti su realiu ūkio dydžiu. „Visi žinome, kaip būdavo: atidalina tėvas sūnui 5 ha, ir perka tas sūnus kombainą už 300 tūkst. eurų, statosi 5 tūkst. tonų talpos grūdų sandėlį. Mes žiūrime paprastai: turi ūkininkas vieną karvę, tai gali gauti vieną tūkstantį eurų paramos, 10 karvių - 10 tūkst. eurų, 100 karvių - 100 tūkst. eurų. Tas pats ir su žeme: turi hektarą - gali gauti atitinkamą kiekį paramos. Jei yra tikras ūkis su tikra žeme ir tikra karve, tai, be abejo, jis gali gauti paramą. Ir viskas tada susitvarko, ir nereikia tikrinti jokio susietumo", - kalbėjo LGAA vadovas.

Jo teigimu, svarbu daugiau kontrolės skirti juridiniams asmenims, kurių sukontroliuoti niekas nebegali ir dėl žemės pirkimo mastų, ir dėl paramos gavimo. „Kaip ir negali susieti asmenys gauti paramos daugiau kaip vieną milijoną eurų, bet visi matome, kad gauna. Vyro ir žmonos susietumą konstatuoti labai paprasta, o kas sužiūrės ir sukontroliuos juridinių asmenų susietumą?", - klausė A. Macijauskas.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas siūlė Žemės ūkio ministerijai padaryti svarbų žingsnį - į pirmą vietą iškelti ūkininką. „Pirmas ministerijos rūpestis turi būti tas, kad ūkininkas būtų saugus ir ramus. Kad ramiai dirbtų žemę, o ne kvaršintų sau galvą visokiom nesąmonėm", - sakė LGAA vadovas

Grūdų augintojus neramina ir tai, kad ekologinio ūkininkavimo sritis pasidarė tarsi uždaras klanas, nes jau kelinti metai faktiškai nėra galimybių į ekologinį ūkininkavimą ateiti naujiems pareiškėjams (na, nebent jie nepretenduotų į išmokas). Ministras pripažino, kad tai yra problema, ir viskas atsiremia į pinigus.

„Tai yra tik pinigų stygiaus klausimas. Žinoma, mes labai blogai startavome - iš karto su labai aukštomis išmokomis. Prisidarėme problemų, nes ūkininkaujantieji ekologiškai užuot siekę derliaus, nustojo pjauti ir kulti. Niekas negalvojo, kad pinigų kada nors pritrūks, o jų ėmė ir pritrūko. Bet gal jau metas pradėti galvoti taip: pabuvai penkerius metus ekologijoje, gavai solidžią paramą ir jau turėjai atsistoti ant kojų", - kalbėjo B. Markauskas.

Kaip bus su sofos ūkininkais? Dažna situacija - dirba ūkininkas, o plotą deklaruoja mieste gyvenantis savininkas. Taisyklėse parašyta aiškiai: deklaruoti žemę gali tik tas, kuris dirba tą žemės plotą.

„Nuo 2011 m. dirbu ŽŪM ir visą tą laiką kalbama, kaip pažaboti vadinamuosius sofos ūkininkus", - pastebėjo ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas. Pastaruoju metu to pažabojimo link žengtas dar vienas žingsnis - bandoma aiškiai apibrėžti sąvoką, kas tai yra žemės dirbimas. Kitaip tariant, norintys gauti išmokas, turės įrodyti ne tik žemės valdymo, bet ir jos dirbimo faktą. Planuojama, kad į šią sąvoką įeis produkcijos realizavimas, technikos turėjimas, gyvulių laikymas, technikos nuoma, paslaugų pirkimas ir kt.

„Būkite pilietiški ir nedarykite sandorių su tais sofos ūkininkais", - ragino ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas ir vyriausiasis specialistas Tadas Švilpauskas (kairėje)

„Padarę analizę, pamatėme, kad yra 48 tūkst. pareiškėjų, kurie turi technikos. Vadinasi, tik trečdalis deklaruojančiųjų! Taigi, jei imtume kaip kriterijų technikos turėjimą, tai tik trečdalis iš tų, kurie gaudavo išmokas, turėtų teisę jas gauti", - sakė A. Karbauskas.

Jo nuomone, geriausia sofos ūkininkų demaskavimo priemonė būtų pačių žemdirbių sąmoningumas. Jeigu žinomi tokie atvejai arba kuri nors ūkininkas yra priverstas dirbti žemę, kurią deklaruoja kitas asmuo - reikėtų netylėti, pranešti apie tai NMA. Neįmanoma sugalvoti jokios patikimos schemos, kuri identifikuotų sofos ūkininkus, jei patys žemdirbiai dalyvaus visame tame nešvariame žaidime.

MŪ inf.

Leistini formatai: jpg, jpeg, png, flv.

Leistinas dydis: 20M.


Komentarai

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams. Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę. • aukštaitis(37.157.149.6)
  jeigu jau Joo pakomentavo, tai sofos ūkininkams krachas. Mokėkit ponai laiku normalią žemės nuomą ir - neliks jokių sofos ūkininkų. O jeigu kas dirbo sofos ūkininko žemę, tas ją ir dirbs, nes jam apsimoka. Man tai keista, kad NMA ir ministeris nesugeba suskaičiuoti kiek yra dar likę laisvos valdiškos žemės, kodėl 60 mlj. nesumokėta už žemę? Tai gal pasiėmusieji per daug apžiojo,o dabar nevalioja sugromuluoti? Greičiau išsidalintų valdišką žemę ir sofos ūkininkai dings.
 • eko(46.36.67.250)
  Nereikejo AGROVILO su 25 000 ha į ekologinį ūkininkavimą isileist, nebūtų lėšū pritrūke.
 • ar dar galima(188.69.209.4)
  lietuvoje tiketi valdzia ,pasibaisetina
 • donkichotas(78.58.85.203)
  Uždrausti ekologinius geroje žemėje pvz daugiau kaip 45 balai {išskyrus sodai ir uogynai}. Ekologinį ūkį gali turėti tik agronomas. Apskritai ekologiniai ūkiai tapo keiksmažodis, nes daug tokių ūkių kolūkinio traktoristo mastymo.Jeigu netręšia ir nepurškia tai dar nereiškia ,kad labai sveika, reikalingas labai kruopštus ir fanatiškas darbas. Dabartinių daugumos ekologinių ūkių kūrimo tikslas pralobti iš išmokų.
 • apstulbes(78.58.108.222)
  "Pabuvai penkerius metus ekologijoje, gavai solidžią paramą ir jau turėjai atsistoti ant kojų", - kalbėjo B. Markauskas. Tai visiškas ministro aklumas, suprastumėm, kad taip kalba paprastas, suvargęs žemietis. Jo akimis penki metai ekologinis, penki metai pienininkas, peni metai grūdininkas ir taip ratu. O Dieve Dieve greičiau tokius ministerius nuo vairo!
 • Expertas(78.62.51.131)
  Žiema pakoregavo būsima derliū. Ūkininkai nerimauja dėl būsimo derliaus. Yvertinus situacija laukuose, pasėliai stipriai nukentėja, ypač stipriai apšalę rapsai, atsėti daugumos laukū nebereikes, tačiau iš silpno pasėlio numatomas ir mažesnis derliaus potencialas. Nusimato nelengvi metai.
 • vvukis(78.62.184.159)
  O kaip ūkininką priverčia dirbt tą žemę kurią deklaruoja kitas ūkininkas? Jei per prievartą priverčia dirbt reiktų kreiptis į policiją. Manau čia tik eiliniai bandymai apvogt smulkiuosius...
 • Lietuvis(78.63.177.167)
  Visai į pievas, reikėjo tokiu pat išmokų kaip europos saj. įsiderėt, dar davė šeimoms po 400 000 eurų pasiimt plius didžiausioos išmokos kas prie lovio. Nu ir ka sunaikinot smulkius ukius, dabar nebera ka rašyt kai pinigai baigėsi tai marazmai ir kliedesiai prasidėjo.
 • pol(89.116.20.13)
  Romai kvailesnio pasiulymo nesugalvosi? ka tu paskusi? kaip irodysi? bedu sau prisidarysi, tiek kad ir Londone nepasislepsi...
 • to joo debilui(78.61.178.119)
  šūdo gabale,kur buvai prapuolęs,matyt buvo užėjusios daugiadienės.
 • Romas(78.62.51.118)
  Siulau visiems smulkiesiems ukiams pranesti NMA apie tuos buozes,kurie pernai jiems apdirbo zemes Jeigu toks buoze imdamas is smulkiuju pinigus nesumokejo valstybei mokesciu.jiems nuimti visa ES parama ir dar dideles baudas jiems uzdeti Gal tada jie supras ,kad smulkus irgi nori kazkiek prisidurti is savo nedidelio ukio
 • Joo(78.61.120.129)
  Kai pasižūri vien Lanzbyyrgio vagys ir vagys. Laisvoje Lietuvoje ketina uždrausti technikos nuomą? Gal pirmiau tegul buožes įpareigoja kiekvienu atveju privalomai išrašyti sąskaitas už paslaugas ir susimokėti valstybei mokesčius. Žinoma, totaliai nevogę negali, net valstybės klerkai. Kaip dar toli iki elementarios civilizacijos.
 • atimti kas (188.69.193.21)
  neteisetai voge simtus tukstanciu,visi zinom o jie sofkininka 3 hektari ,idiotai ,geda ir skaityt ,ekologinius prunskiene pradejo naikinti o sie dabaigs ,nors visam pasauli jie tik didinami
 • v(78.58.246.63)
  zinokite reikia vogti kol galima
 • renkel(88.222.88.32)
  man išvis nepatinka kaip ministras atsiliepia apie ekologija..visa europa remia ir skatina ekologini ukininkavimą, o cia runkelynas sunaikins šitą sektorių, niūchinsit chemija lopai, kas per debilų šalis
 • Jo(78.58.170.96)
  Vai tu Antanėli, Antanėli....padarė analizę, aš tai jau siūliau prieš 3 metus....neturi technikos žemei dirbti pateik darbų atlikimo sutartis su apmokėjimu už juos ir baigtas kriukis. Kitaip yra nelegalus darbas ir jo remti ES lėšomis negalima
 • tai jai kaip(188.69.208.56)
  rasot kad tevas dave sunui 5 ha ir gavo simtatukstantines paramas ,tai neteiseta ir turetu grazinti ,nes matot patys ,juk jus ir tikrinot ,tai kaip tikrinot ,tai dave ir jums o dar durniais apsimeta ,sofkinis ,ar trichektaris ,jie palyginus,nulis kurie gavo simtatukstantines paramas ,zinom kad naujus traktorius dzondyrus gavusiu yr ir kurie 3 ha zemes o gal ir maziau turi,juk jus sukuret ta betvarke ,tik dabar atsakingu nebera,visi zinot ir bijot nes tikrai reikes kai kam atsakyti ,zmones dar yra neatgave savos zemes ,o jie jau praryt nori trichektarininkus,nepasprinkit
 • Sunerimęs(78.62.81.67)
  Tai jeigu nuspres kompensuot valstybine žeme už gelezinkeliui reikalingą žemę, aišku privalomai neprikalusys kompensacija už prarastas pajamas per tuos 15 metų....bet čia gali būt ir kitaip, stambių žemvaldžių klanas pasiims abi kompensacijos rūšis. Ministre, atsargiai....
RSS naujienų prenumerata

Here you can play mega moolah slots online or visit this site about online casinos at Australia aucasinosonline

.